| Armina_Denisa_1996 a întrebat:

Acum cateva zile am primit un catel Shih Tzu, are cam o luna si ceva.
As vrea sa stiu mai multe despre el adica ce sa ii dau sa manance? Am auzit ca nu e bine sa ii dau lapte si paine sau separat pentru ca face limbrici.As vrea sa stiu ce ii pot da si ce nu sa manance. Mi-a zis o fata ca nu e bine sa ii fac baie acum ca face otita..Eu deja i-am facut si mi-e frica..Si a zis ca trebuie doar o data pe luna, e adevarat? Pentru ca doarme cu mine in pat seara iar ziua se cam murdareste si voiam sa il spal odata pe saptamana.
Si daca stiti cumva cum sa il invat sa isi faca nevoile doar intr-un singur loc? Am incercat chestia cu nisipul si sa il bag acolo cu botul dar nu merge. sad
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

O sa iti scriu despre caine in general ce are nevoie.
In primul rand are nevoie de deparazitate interna ( contra viermisorilor) si de vaccinuri, si daca doresti si deparzitare externa ( contra puricilor ). Pana cand nu a terminat schema de vaccin, nu are voie afara, puiutul nu are imunitate si poate capata boli mortale cum este paraviroza si rabia. In perioada cand inca nu are toate vaccinurile facute, isi face nevoie pe de lavete speciale pentru caini ( le gasesti la pet-shop) care se pune in locul unde doresti sa isi faca nevoile. Laveta trebuie pusa undeva unde sa ajunga cu usurinta la ea si sa o vada usor. Apoi pune-l pe laveta dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide, teoretic o data ce isi simte mirosul acolo, tot acolo o sa isi faca si restul de nevoi, dar trebuie sa invete asta, adica necesita timp si rabdare. O data ce face acolo, felicita-l, mangaie-l si recompenseaza-l cu mancarea sa favorita ( carnita de pui/vita/curcan fiarta nesarata sau orice altceva ce ii place) si asa o sa stie ca a facut un lucru bun si ca esti mandru de el, daca nu face acolo, ci in alta parte, cearta-l, dar nu aspru si sa nu il bati.
Dupa ce termina schema de vaccin poate sa isi faca nevoile afara, de preferat sa il duci de 3 ori pe zi afara ( 2 ori e indicat la caini adulti), dar la ore cat de cat fixe, ca sa stie ca la ora x trebuie sa isi faca nevoile ( la fel se procedeaza precum cu lavetele, adica dus avara dupa ce mananca si bea si cu lauda daca a facut). Cat o sa fie pui (pana pe la 1-2 ani) are multa energie, deci trebuie plimbat destul de mult ca sa si-o consume.
Legat de mancare, mancarea de baza trebuie sa fie mancare de caini dar sa fie pentru juniori ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect, dupa 1 an poti sa ii cumeri mancare pentru caini pentru adulti), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata ( ai grija la lapte, unii catei au intoleranta la lactoza, deci la lapte, si o sa faca diaree dupa ce il bea). La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu.
Cat o sa fie pui o sa aiba tendita sa roada, cam tot ce prinde in gura din cauza ca il manaca gingiile, dai incerca sa ii cumperi multe jucarii ( dar nu o sa renunte la a roade tot ce gaseste).
Baia este recomandata dupa ce termina schema de vaccin, adica dupa 3 luni, deoarece pot racii cu usurinta, asta inseamna pentru a se vindeca are nevoie de antibiotic care anuleaza ultimile vaccinuri facute in doua saptamani ( vaccinurile se incep de la 6 saptamani) si trebuie spalat musai cu sampon special pentru caini, deoarece samponul pe care il folosim noi are un ph ridicat si poate irita pielea sensibila a unui caine, de preferat sa il specili o data la 2 sapatamani, sau o data pe luna ( poti sa il speli si mai rar, dar nu mai des decat o data la 2 saptamani, ii iriti pielea).
Ai putea pentru mai multe informatii sa ai putea sa intrebi veterinarul unde o sa ii faci vaccinare, acolo o sa te ajute cu mult mai multe informatii.