| Ralu125 a întrebat:

Bună!
Am o imensă disperare...sunt terminată şi simt nevoia să-mi exprim starea groaznică pe care o am.
Am un motănel pe care l-am primit de la nişte prieteni de familie, în august anul trecut. Joi, pe 8 Mai, face 9 luni de când face parte din familia mea. Ei bine ( rău ), vineri seară a fost ultima dată când l-am avut acasă. Sâmbătă nu a venit toată ziua, duminică, adică ieri, la fel, și lipsește până în prezent.
A mai avut un episod de acest gen, prin februarie/martie, când tot așa lipsise, dar nu mai mult de 1 zi sau 2.
L-am înțeles, e motan și mai umblă după pisici, dar sincer mi-am pierdut orice speranță de a-l mai vedea întors acasă.
Acum ceva ani în urmă, am mai avut un motan, care tot așa plecase de acasă și a revenit după 2 săptămâni, disperat și înfometat. Din păcate, la vreo 4 ani dupa acest episod, l-a ucis o mașină...
De asta mă tem pentru Molly ( motanul meu de acum ). Îl cresc de când era o mogâldeață de jumătate de kilogram și sufăr enorm când văd că nu se mai întoarce.
Nu vă cer altceva decât simple păreri, încurajări...orice. Nu-mi pot închipui că am rămas fără el. M-am atașat enorm de el și îl iubesc din tot sufletul. Toata familia îl iubește. Precizez că locuiesc la curte și totuși am ieșit la stradă să văd dacă l-a izbit vreo mașină și mulțumesc Cerului că nu am văzut nimic suspect.
În concluzie, aveți idee dacă s-ar mai întoarce scumpul meu Molly? sad sad sad
Mulțumesc pentru... orice.

12 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

E inutil sa te certam acum pentru ca l-ai lasat afara nesupravegheat, mai ales daca nu era castrat... Poate totusi se intoarce, situatie in care iti recomand castrarea si sa incerci sa il inveti in casa sau macar sa stai cu el cat e afara. Am patit-o si eu acasa la parinti, care nu imi dadeau voie sa tin pisicile in casa si nu vrei sa stii ce sfarsit tragic a avut ultimul meu motan, de inca sunt in soc si acum dupa 8 ani, fara sa mai spun de ceilalti care pur si simplu dispareau. straight face Imi pare rau pentru pierderea ta, dar macar sa ai un castig din aceasta situatie: atentie sporita pe viitor.

| Ralu125 explică (pentru IrinaAndreea):

Statul afară era ceva normal pentru el, pentru că nu l-am crescut în casă. În casă, cum am spus, l-am ținut ziua, pe timpul iernii. De castrat, chiar de aș fi vrut, nu puteam, pentru că este (era) încă mic pentru așa ceva, face (făcea) un an în iunie...

| MihaelaDart a răspuns:

Si eu am un motan de 1 an si 2 luni si multi mi-au spus ca o sa fuga dupa matze. De altfel si eu locuiesc la curte.

A fost in calduri de vreo doua ori asa ca a avut matze prin preajma casei de venea zi de zi la masa si noaptea la cutreierat.

Cu toate ca data viitoare cand va mai intra in calduri si matze nu va gasi prin preajma sunt sigura de asta ca nu se va mai intoarce. Si noi il iubim mult, il am de cand s-a nascut.

Acum ce pot sa spun, poate sa se intoarca ori nu. eu ma supun oricarei probleme... nu pot sa-l leg cu zgarda in acea perioada, ma gandesc ca este durere si pentru el, cat si de casa mea, imprastiindu-mi miros de urina. Cu Dumnzeu inainte!

O prietena a avut un motan era in varsta deja la 5-6 ani, de cate ori intra in calduri lipsea cu zilele sau saptamanile de acasa si se intorcea intr-un final la "cuib", acasa.

Cu toate ca nu numai asta e... sunt anumiti oameni rai care mai arunca hrana pentru pisici cu otrava. Trebuie sa te gandesti la n variante desi sa nu-ti pierzi speranta niciodata. Se va intoarce ori nu.

Cel mai bine pentru motanelul tau cand se va intoarce acasa, sa mergi la veterinar sa-l castrezi, asa motanul nu va mai fugi dupa pisici.

| Ralu125 explică (pentru MihaelaDart):

Ai dreptate. Pisica nu se poate lega precum un câine, pe care-l ai mereu în curte și știi că nu cutreieră cartierele. În priviința otrăvii, m-aș îndoi. Cel puțin în zona mea, nu am auzit de astfel de cazuri. Acum depinde pe unde umblă derbedeu, motanul.
Voi lua în calcul și varianta sterilizării, însă, mai întâi să-l văd acasă și voi fi cea mai fericită!

| cornelia_7230 a răspuns:

Ralu, te inteleg si iti doresc, din toata inima, sa ti se intoarca motanelul. E posibil sa fi plecat dupa pisici, ca, de, e vremea lor de imperechere. Numai ca, atunci cand se va intoarce, accepta sfatul meu si-l castreaza, asa incat sa nici nu-l mai lasi afara din casa. In felul acesta il protejezi de pericole si nici nu-ti va face " marcaje " prin casa. Il inveti la litiera si te vei bucura de dragalasenia lui pentru multi ani. Crede-ma ca am mai multe pisici pe care le tin in casa si sunt fericite.

| Ralu125 explică (pentru cornelia_7230):

Așa este. Oricum, nu am probleme cu "marcajele" prin casă, pentru că nu îl țin în casă, decât iarna, pe timpul zilei. Noaptea doarme în colțișorul lui din curte. Este crescut și învățat în curte. Are grădina unde își poate face liniștit nevoile. Dacă se va întoarce ( încă mai sper, chiar dacă mi-am umplut capul cu N gânduri negre.), aș alege soluția sterilizării, să nu mai plece după femele.
Mulțumesc pentru sfaturi!

| ChrissD a răspuns:

Trebuie sa fi obtimista si sa crezi in orice moment ca molly se va intoarce ...si daca se intoarce atunci adui urgent o pisica ca sa nu mai plece.Nu te gandi la lucruri rele pentru ca o multime de oameni au pisici si se intorc mereu unde sunt hranite si iubite ...multa sanatate si stai linistita.

| JustaLittle a răspuns:

Si mie imi lipsesc uneori pisicile.Dar am aflat ca merg pe la vecini (au si ei pisici) si stau acolo, mananca, dorm.Te sfatuiesc sa-ti intrebi vecinii!winking

| BeHappy26 a răspuns:

Sti... orice e posibil. Nu iti pierde increderea. Si mie mi s-a intamplat la fel. Motanul meu Tom nu a mai venit acasa de o luna si ceva... tineam enorm la el. Ideea este ca Dumnezeu e mare si trebuie sa ai incredere. Se poate intoarce. happy

| Ralu125 explică (pentru BeHappy26):

Exact în asta mi-am pus ultimul dram de speranță...în Dumnezeu și într-un miracol.
Merci mult! happy

| MyImaginatyon a răspuns:

Stai linistita, acum e perioada in care pisicile fac pisoi si poate s-a dus si el sa asiste.De obicei pisicile, mai ales motanii se intorc acasa mai greu, dar ai sa vezi ca totul va fi bine. Daca il cresti de cand era mic sigur el iti va fi recunoscator si se va intoarce acasa :*

| Ralu125 explică (pentru MyImaginatyon):

Sper din toată inima! sad
Mulțumesc pentru încurajare! :*