| Bijazzia a întrebat:

Bună..am o întrebare...
Perușul meu (femelă) de câteva zile stă umflat în pene și nu mai cântă.
Mănâncă des și bea apă (ca de obicei foarte rar și foarte putin.)
Câteodată e murdar în partea dorsală.
Știe cineva dacă e bolnav dau ce ar putea avea?
Țin să menționez ca i-a murit jumătatea acum puțin timp și nu i-am acordat atenție destulă din cauză că nu am fost pe acasă.
În schimb îi fac curat odată la două zile deoarece nu prea face mizerie aproape deloc.

1 răspuns:
| Anjaa a răspuns:

Cred, de fapt nu cred, sunt sigura ca este momentul sa iti duci perușul la un medic veterinar. Păsările sunt in general niște animale extrem de sensibile, de multe ori nici medicii nu își pot da seama la timp ce probleme au aceste animalute si le administrează tratamente standard cu antibiotice.
Din experienta personala, am avut 3 peruși, atunci când penele stau umflate si au poziția aceea de zgribulit, usor aplecat în fața este semn ca s-au imbolnavit. Nu trebuie sa te panicheazi, este posibil ca perusul sa resimta pierderea partenerului si sa fi dezvoltat o mica problema digestiva care va trece după tratamentul de la medicul veterinar.