| DorrySweet51 a întrebat:

Buna, am o nelamurire. Am fost astazi pana la farmacia veterinara si am cerut antiparazitant extern pentru pisici. Vanzatoarea mi-a recomandat "FRONTLINE" dar ma-a intrebat daca am mai multe pisici acasa. Nu am stiut de ce intreaba dar pana la urma am zis ca da si ea mi-a sugerat Frontline pentru caini mari in caz de am mai multe pisici ca solutia o pot imparti la cate pisici am acasa. Mi-a spus ca din solutia pentru caini mari pot sa te pun la 8 pisici dar am intrebat-o daca este o diferenta dintre cele doua solutii dar ea a zis ca nu. Inainte de a cumpara vreau sa va intreb pe voi, poate ati folosit la pisicile au cainii vostri. Ar merita sa iau o solutie de caini pentru pisici? nu le fac vreun rau ca subsatnta sa fie diferita in functie de animal?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Frontline este demult depasit, nu-si mai afce efectul oricum si mai costa si o gramada de bani.
Te sfatuiesc sa cumperi un produs nou, aparut de vreo 2 ani incoace doar, dar care isi face efectul 100%: COMFORTIS!

Eu am cumpaart ani de zile si le dadeeam la pisici tot la 3 luni, dar tot aveau purici. De acnd le-am cumapart COMFORTIS, desii scria sa le dau 1 pastila de fiecare, eu le-a dat doar jumatate de pastila, dimineata pe stomacul gol, ca sa nu o vomite, si a trecut 1 an de atunci si nu mai au mai avut vreun purice
.
Frontline-ul este depasit si nu-si mai face efectul! Nu-l cumpara, cauta Comfortis, atat pentru pisici cat si pentru caini, te asigur eu ca vei fii multumita.
https://www.ebay.com.au/i/282495921249?chn=ps&dispItem=1

| DorrySweet51 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de sfat, asa o sa fac. Am mai auzit de inca un antiparazintant (extern) se numeste ACTVYL. l-ai folosit cumva la pisicile tale? De aceste doua solutii mi s-a zis la farmacie si intreb poate sti mai multe.

| DorrySweet51 explică (pentru Violleta2022):

Acum m-am uitat pe linkul pe care mi l-ai trimis. si solutia este pentru caini. nu face nicio problema pisicilor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DorrySweet51):

Comfortisul este atat pentru caini cat si pentru pisici, dar trebuie cumparat dupa greutatea lor.
Din experinta iti spun ca ar fi trebuit sa le dau cate 1 pastiela la fiecare, fiind pisici mari de 7-8kg, dar le-am dat doar jumatate de pastila, pe care le-am gata-o cu degetul in fundul gatului si dupa ce m-am asigurat ca au inghitit-o, le-am dat mancarea.
Nu pune pastila in mancare, ca o vor scuipa afara!
Doar uneia dintre pisicute i-a fost rau pentru 1 singura zi, dar de a doua zi erau atat de fericite si atat de jucause, cum nu-ti imagienzi.
A trecut mai bine de 1 an de atuinci si nu a mai fost nevoie niciodata sa-i repet tratamentul, desii trebuia repetat la 1 sau 3 luni, dar nu mai este cazul oricum.
Dupa ani de Frontline nu si-au mai facut efectul si decizia a fost extraodinara sa schimb produsul pe unul nou, imbunatatit precum COMFORTIS. Ti-l recomand cu cea mai mare incredere.

Uite aici un link in romaneste:
http://www.vet-magazin.ro/......ortis.html

http://www.biotur.ro/? id=2303&pid=4006648

| DorrySweet51 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos de informatii, o sa iti urmez sfatul. Dar mai am o intrebare ca vad ca ai pisici si esti mai informata. si eu am acasa mai multe pisici si motanul cel mare e in calduri si nu as vrea sa il castrez pentru ca medicul veterinar mi-a spus ca de obicei la motanii castrati exista riscul de blocaj renal, mai ales ca pisicile mele nu beau suficiente lichide si nu stiu de ce. Ce mi-ai putea recomanda sa ii dau la motanul meu sa scape preventiv de calduri? Exista ceva sprayuri sau medicamente pentru asa ceva gen anticonceptionale? Nu imi place sa vad cum se chinuie mai ales ca se abtine ca stie ca nu e voie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DorrySweet51):

Sincer, nu stiu ce se poate da la motanel, pentru ca eu i-am castratat la 6-7 luni si nu a mai avut probleme cu ei. Primul motan la care i-am facut procedura, nu a facut blocaj renal... si a trait vreo 13-14 ani.
Iar celalalt motan care-l am acum, are deja 10ani si este foarte bine merci.
Stiu sigur ca sunt pastile sau injectie pentru caini, de la o prietena care faca tratamentul asta la cainii ei de foarte multi ani si banuiesc ca sunt si pentru pisici, dar nu pot spune cu siguranta.

| DorrySweet51 explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc mult pentru tot ce mi-ai spus. O sa tin cont de tot. Multumesc inca o data happy :*