| AlexandraGabriellaLova a întrebat:

Am o pereche de perusi, dar sunt foarte salbatici! Cand ii iau in brate ciupesc! cum ii pot imblanzi? chiar si cand ma apropii de colivie fug. Am citit ca e bie sa le tai penele primare, dar eu nu prea cred. Am mai citit si ca e bine sa le dai drumul din cand in cand, dar ne cred ca se vor imblanzi asa. Voi ce credete? Dau funda celui mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| kathy7649 a răspuns:

In primul rind nu trebuie sa fie impreuna(se simt prea in siguranta sau mari si tari). Incearca sa le dai mincare din mina de fiecare data cind trebuie sa manince(poti sa le dai din mina mincare de mai multe ori dar cite putin)astfel se vor deprinde cu tine.Nu stiu cum se vor comporta perusii tai dar perusului meu(si cred ca tuturor perusilor) ii place sa fie mingiiat la obraz(unde sunt petele). Daca vrei saimingii mergi cu degetul pe sub cioc si apoi incet treci la obraz. Daca musca incearca sa rabzi apoi te deprinzi si nu-i mai simti(iti spun din propria experienta).
Succeshappy

2 răspunsuri:
| fihao a răspuns:

Gogaie asa ti-as face

| anca29 a răspuns:

E nevoie de multa rabdare si iubire. Vorbeste-le(nu fac misto, sincer) si comportate frumos de parca ar fi si ei copiii. Sa nu-i bati ca nu ajuta