| anonimatasexy6 a întrebat:

Mi-am cumpărat niște peruși din pet-shop. Când am ajuns acasă am băgat fetița în colivie iar când am vrut să bag și baiețelul a zburat prin casa de nu mai reuseam sa il prind, zburand s-a lovit de oglinda a cazut jos și s-a dus sub dulap, dar l-a un moment dat am reușit sa il prind. Este speriat, adica atunci cand vreau sa il mangai se fereste de mine si zboara prin colivie. Fetita nu este asa, poti sa ii faci ce doresti. Cand apropii cutiuta cu mancare, papa amândoi, chiar și din mână cateodata dar baiatul tot este fricos. Are ochii mari și nu are incredere in mine, cum vreau să il mangai se fereste de mine sad. Cum pot sa le castig increderea, pe baietel nu l-am vazut sa bea apa, ce sa fac? Cum îi pot îmblânzi? Imi este și frică să le dau drumul, adica sa le arat ca le dau libertate, ca apoi poate nu mai intra în colivie. Dați-mi cat mai multe sfaturi, pls! Ofer funda celui mai bun raspuns! Cei care nu aveti legatura cu acest subiect nu comentati.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vara-mea a avut perusi si imi aduc aminte ca la un moment dat avea 6 parca, daca nu 4. Ii lasa sa zboare prin casa si cand sa ii prinda stingea lumina/tragea jaluzelele sa faca intuneric si se lasau prinsi destul de usor.

| WhiteLife a răspuns:

E normal sa fie asa in prima zi, sunt intr-un loc nou cu oameni noi si tot felul de lucuri pe care nu le-au mai vazut pana acum. Ai rabdare cu ei si nu-i stresa asa mult din prima zi. Apoi, treptat, introdu mana in colivie, sa se obisnuiasca cu ea, sa vada ca nu le face nimic rau, apoi, poti sa o indrepti spre ei, pana vezi ca nu fug de ea, apoi poti sa incerci sa-i atingi usor, fara sa-i lovesti sau sa le faci ceva rau. Pe masura ce se simt mai bine si sunt relaxati, poti sa te apropii din ce in ce mai mult de ei. Pentru azi, da-le spatiu si timp sa se acomodeze, lasa-i singuri si vor manca si vor bea cand vor simti nevoia. Poate ca fetita a venit din alt mediu si e mai obisnuita, dar nu te grabi sa te joci asa cu ei. Perusii mei nu aveau notiunea de geam sau perete si daca ii lasam sa zboare in camera, se tot loveau de pereti, asa ca i-am tinut mereu in cusca. Cu timpul ii vei cunoaste mai bine si vei vedea ce e mai bine pentru ei happy