| Ionut2143 a întrebat:

Salutare,

Am ca mici animalute de companie 2 perusi (pereche). Ii am cam de 2 ani de zile, ani in care nu s-au obisnuit cu mine, deoarece nu vin la mine, daca e sa ma apropii de ei isi iau zborul, daca ii prind fortat in mana ma ciupesc. Care sunt sansele ca ei sa se imblanzeasca? Sau mai bine zis, ii mai pot imblanzi tinand cont ca deja sunt maturi?

Multumesc!

1 răspuns:
| nicu991 a răspuns:

E foarte greu sa dresezi un perus. Am avut si eu perus dar din pacate mi-a murit din cauza unei tumori/ excrescente crescuta sub cioc. Un perus se lasa prins usor doar cand e bolnav, al meu reusisem maxim sa-l pun pe umar si sa stea acolo dupa o perioada mare de timp. E greu sa le obtii increderea mai ales dupa ce i-ai bruscat si prins impotriva vointei lor.