| SeNyS a întrebat:

Am o pereche de perusi, de fapt aveam... fata a depus oua din care au iesit 3 pui, acum2 puisori sunt destul de mari aproape ca si-au deschis ochii, si unul mai micut, din nefericire ieri fata a scapat, a fugit, iar puisorii au ramas singuri mi-e tare mila de ei nu stiu cum sa-i ajut, le-am pisat meiul si le-am dat pe cioc, i-am pus cu ciocul in apa, eu am impresia ca au mancat, dar nu pot sa-mi dau seama, credeti ca vor supravietui daca am eu grija asa de ei? sau nu au nicio sansa? Va rog cei ce cunoasteti, astept raspunsuri urgent! FUNDA

3 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

Buna! stai calma, sunt multe persoane care au pui de perusi, si au asa multi ca isi fac crescatorie. iata ce te sfatuiesc din ce am auzit eu:
uii de perusi au nevoie de o ingrijire mai speciala; in primul rand, de multa atentie - trebuie sa-i tratati ca si cum ar fi...copiii tai

Pana cand puii invata sa se "descurce" singuri, in cazul in care aveti mai multi pui de perus este indicat sa-i cresteti separat, in acest fel fiecare pui poate fi observat mai bine si, in cazul in care unul este bolnav se evita raspandirea bolii. De asemenea, pentru ca sunt crescuti separat, devin dependenti de oameni si isi inving si teama de ei, devenind blanzi.
ana cand puii se dezvolta este mai bine sa-i tineti intr-un acvariu, prin gratiile custii pot cadea, isi pot rupe piciorusele sau se pot intepeni intre ele.
Ochii perusilor se deschid abia la 3 saptamani dupa nastere, atunci este momentul in care trebuie sa-i puneti intr-un loc luminat si cu o vedere cat mai larga pentru a se obisnui cu lumea din jurul lor.
Mancarea de baza este meiul, iar pe langa mei se mai pune in mancare glant si dughie.Perusul mai mananca si alte seminte ca: ovaz si floarea soarelui. Pe langa seminte se mai da de mancare miez de paine, mamaliga, branza dulce si cartof fiert.
http://www.perushi.go.ro/alimentatia-puilor-de-perusi.html SPER K TI-AM FOST DE FOLOS. sa iti traiasca puisorii

Ca fructe si verdeata, i se poate da mar, banana, patrunjel verde si papadie (sa fie curate, fara apa pe ele, pentru ca, daca verdeata este umeda, fermenteaza in intestine si produce diaree).

| Daria2468 a răspuns:

Eu zic ca le poti presa mancarea si sa le-o dai sau sa iei o alta fata cre sa le inlocuiasca mama intrebi si tu pe la magazine pe la specialisti ce trebuie sa faci

| Nonameloser a răspuns:

Buna.
eu as zice sa te duci la vaterinar poate sa le dea niste pastilute. nu stiu
noroc cu ei