| SeNyS a întrebat:

Am o pereche de perusi, de fapt aveam... fata a depus oua din care au iesit 3 pui, acum2 puisori sunt destul de mari aproape ca si-au deschis ochii, si unul mai micut, din nefericire ieri fata a scapat, a fugit, iar puisorii au ramas singuri mi-e tare mila de ei nu stiu cum sa-i ajut, le-am pisat meiul si le-am dat pe cioc, i-am pus cu ciocul in apa, eu am impresia ca au mancat, dar nu pot sa-mi dau seama, credeti ca vor supravietui daca am eu grija asa de ei? sau nu au nicio sansa? Va rog cei ce cunoasteti, astept raspunsuri urgent! FUNDA(scuze ca am pus intrebarea aici

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anda_5509 a răspuns:

Du-te cel mai bine la un medic veterinar, la farmacie sau la pet shop. Cele mai bune sfaturi de acolo le primesti, poate chiar si un ajutor. AR fii bine sa te duci cat mai repede, ca exista posibilitatea ca puii sa nu fi mancat, si sa moara de foame. SI ai grija sa nu stea in curent, sau la caldura, ca sunt sensibili. Succes.

| Mihhaa a răspuns (pentru Anda_5509):

Cele mai proaste sfaturi le primesti de acolo,medici si mai ales cei de la petshop nu stiu nimic,ei nu stiu cum sa deosebeasca femela de mascul dar stiu ce trebuie dat unor pui de perusi? dale galbenus de ou fiert tare, piseazal pana se transforma intr-o pasta,da-le cu seringa pe cioc, insa sa nu le dai prea mult, cand vezi ca mai au foarte putin in gusa le mai dai putin, asta daca nu ai masculul(tatal puilor, daca al ai pe el nu ai de ce sa-ti faci grii, va hrani el pui)

4 răspunsuri:
| mihaela_7412 a răspuns:

Da cred ca da dar asta iti ai din timpul tai liber am avut si eu dale asa sau du-te la un magazin si vezi ce mank puiii asa mici sper sa nu moara fundiza?

| Mihhaa a răspuns:

Cele pai proaste sfaturi le primesti din pet-shop si din farmaci veterinare,oameni aceia nu stiu nimic despre pasari, dale galbenu de ou fiert,fara albus, al pisezi cu furculita pana se transforma intr-o pasta si le dai pe cioc, insa nu foarte mult, cand vezi ca nu prea mai au in gusa le mai dai putin cu seringa mancare, dar masculul ce a patit?

| Mihhaa a răspuns:

Pune-i inapoi in cuib o sa-i hraneasca mascululwinking