| FakeSmiley a întrebat:

Am o pisica care are aproape un an. De cand e mic face la litiera, nu e problema de facut in casa, dar acum e problema ca de la un timp nu mai isi astupa ce face... da cu laba numai pe margine si daca da unde e nisip, da pana ajunge la litiera si da asa a prost. mereu il iau si il cert si ii arat ( obligat ) ce sa faca. Dar sunt constienta ca asta nu o sa mearga. Ce as putea face?
Multumesc.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce, e prost să se murdărească? laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum a spus si cineva mai sus, daca il certi nu va intelege. Ba mai rau, s-ar putea sa creada ca il certi pentru ca face la litiera si s-ar putea sa inceapa sa isi gaseasca alt loc. Din pacate nu ai cum sa il inveti sa isi acopere nevoile asa cum vrei tu.
Insa, exista alte solutii, precum litierele acoperite. Poti investi intr-o litiera de genul asta. Sau nisipul parfumat. In ambele cazuri mirosul va fi mai puternic in primele zece minute dupa ce isi face nevoile si apoi se va dispersa. Ba chiar unele nisipuri transforma mirosul urinei intr-un miros parfumat. Iar altele acopera mai bine mirosul in general. Experimenteaza putin cu ele si vezi ce iti convine mai mult in functie de eficacitate si pret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa fac unele matze lenese. Mai ales daca este si motan. Am avut si eu motan si tot asa facea. Nu este o idee sa ii arati tu cum se face. Daca el nu vrea, asta e.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Nu este nimic in neregula..Asa fac toate pisicile pentru ca se grabesc. Degeaba ii arati si ii explici pentru ca este animal si nu te va intelege. Atat timp cat face la litiera, este foarte bine pentru ca nu face in casa. Schimba-i nisipul de fiecare data cand te deranjeaza ce se vede la suprafata laughing Am si eu un motan de un an dar norocul meu este ca stau la casa si isi face nevoile in gradina. Doar pe timp de iarna face in casa la, litiera.

| FakeSmiley explică (pentru LifeIsBeautiful12):

Off, noroc pe tine laughing
Dar e problema de atunci cand nu sunt acasa si acel miros. laughing) De aceea doresc sa rezolv cumva asta laughing