Am o problemă cu pisicuţa mea. Are în jur de o lună (sau jumate) şi am adoptat-o de vreo săptămână. Am înţeles că a fost crescută în casă până să ajungă la mine şi de aceea primele 2-3 zile a făcut direct în litieră. Problema mea este faptul că a început să facă prin casă şi la litieră doar când e închisă în spaţiul cu litiera. Am nevoie de ajutor, vreau să ştiu de ce face asta şi cum pot să o opresc şi să facă de acum în colo la litieră ţinând cont că mereu are deschis la litieră deci poate să meargă oricând la ea. DAU FUNDĂ. Mulţumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| SabbyNightShadow a răspuns:

Ar trbuii sa o urmaresti din cand in cand si cand vezi ca isi face nevoile undeva in casa, o iei si o pui in litiera :3

| stlucian a răspuns:

E destul de mica la o luna sa se invete imediat cu noul ambient dar tine-o mai mult inchisa acolo si urmaseste-o cand ai posibilitatea si daca o surprinzi du-o imediat la litiera.
Aici cateva sfaturi esentiale:

http://www.casamea.ro/......iera--4358

http://www.animalutul.ro/......isip/1122/

şi are vreo importanţă dimesiunea litierei?

| stlucian a răspuns (pentru Unknown_7432):

Are! Pisica are nevoie de suficient spatiu in interiorul litierei, pentru a se intoarce, a sta in picioare, a putea acoperi necesitatile cu usurinta. Un alt aspect important este inaltimea peretilor litierei. In cazul puilor de pisica trebuie sa fie sub 10 cm pentru a urca cu usurinta in cutie. La adulti este bine sa fie undeva peste 12 cm, pentru ca atunci cand scurma in nisip sa nu-l arunce afara.
Sa fie confectionate dintr-un material plastic bio-rezistent, care sa nu absoarba mirosul si care sa nu fie alterat de aciditatea urinii. In plus sa fie usor de curatat si dezinfectat.

Mai multe

http://www.zooland.ro/cum-alegem-litiera-pentru-pisica-3235