| mmrrrr a întrebat:

am o problema! broasca mea testoasa de cateva saptamani nu mai mananca, doarme toata ziua ....nu se scoala nici macar cand o iau in mana sau o scot din bol...Ce sa fac?

11 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Este posibil ca broscuta ta sa fie bolnava. Daca te poti duce la un veterinar ar fi perfect.

Te poti uita la ea sa vezi ce simptome are. De obicei atunci cand ele inoata intr-o parte nu este un semn bun.

Da te rog mai multe detalii: respira greu, are probleme cu ochii, cand o pui in apa inoata intr-o parte si vrea sa iasa la suprafata? Aceste semne indica o pneumonie.

Fugi cu ea repede la doctor si incearca sa o tii in tot acest timp la caldura. Temperatura apei sa fie putin mai mare (27-28 de grade). Si nu o tine in curent. Cat sunt mici sunt foarte sensibile.

Sa ma tii la curent.

Pa, pa.

| mmrrrr explică (pentru sonya):

Deschide foarte greu ochii are o fata foarte domoala nu merge deloc cand o pun in acvariu pur si simplu sta ca o stana de piatra iar de respirat nu imi pot da seama...are cateva luni

| mmrrrr explică (pentru mmrrrr):

Please,ajuta.ma!

| Sup3rN0va a răspuns (pentru mmrrrr):

E de la temperatura e prea scazuta? daca da nu e bine trebuie sa aiba 26-28 grade temperatura apei.

| mmrrrr explică (pentru Sup3rN0va):

Tocmai i.am pus in bol o apa mai calda si si.a revenit uumpic dar e la fel bleaga!

| Sup3rN0va a răspuns (pentru mmrrrr):

Apa calda de la robinet are si clor si nu stiu daca e asa buna pentru ia deci ....trebuie sa-i cumperi un incalizotr+termometru si sa aiba un loc spatios si o insula.
Pe astea trebuie sa le ai in primul rand la o testoasa..sunt cam pretentioase daca nu poti avea grija de ia va trebui sa o duci in lacu de unde ai luat-o ca altfel nu va mai rezista mult.

| mmrrrr explică (pentru Sup3rN0va):

Niciodata nu i.am pus apa de la robinet...

| Sup3rN0va a răspuns:

Cum a spus si sonya iti recomand sa te duci la veterinar sa-ti zica ce are mai intai.

| kytty12 a răspuns:

Poate o fi intrat in hibernare.

| mmrrrr explică (pentru kytty12):

Ce sa faca?!?

| sonya a răspuns (pentru mmrrrr):

Buna,

Nu intra asa usor in hibernare. Asa cum ti-am spus, ar trebui sa o duci la veterinar si el va sti ce sa faca.

Tu trebuie doar sa ii asiguri niste conditii. Nu trebuie sa stea in apa calda, ci la caldura. Poti pune intr-un vas apa calda si in interiorul vasului un alt vas cu broasca. Astfel ea nu sta in apa, insa caldura apei va ajunge si la ea. Nu o tine in curent si din cand in cand este bine sa o mai uzi tu.

Fugi cu ea la veterinar! Nu va rezista prea mult sa stii.

Pa, pa.