| Cost321 a întrebat:

Am o problema cu cățelușa mea bichon de talie mai mare, când este in perioada ciclului/căldurii deși plânge, maraie, etc, nu sta la catel. I-am adus un caine superb de rasa si talia ei și degeaba. O linge in botic si-n ureche, după l-a pupat si ea in ureche. El vrea să facă ceva, dar, ea doar il intarata si săracul cățel scoate limba, semn că îl intarata etc. si vreau sa va spun ca ea vrea să se suie pe el, așa face mereu. Cand se atinge câinele de zona ei intimă s-o miroasă etc, ea fuge de parca o frige ceva. Ce ma sfătuiți să fac? Vreau sa am moștenitori din ea. Aștept răspunsurile dumneavoastra.

1 răspuns:
| GabyT10 a răspuns:

Cu riscul de a te supara pe mine, te sfatuiesc sa o castrezi.In primul rand sunt foarte multi bichoni abandonati, atat pui cat si adulti, chiar azi am vazut intr-un adapost public un bichon de cateva luni sad (in adapost in 14 zile va fi eutanasiat daca nu va fi adoptat). Treaba cu "mostenitori" e o mare tampenie din punctul meu de vedere.O femela care nu accepta mascul si are ciclu menstrual normal (de 2 ori pe an), riscul sa faca piometru si sa moara este foarte mare. Orice femela care face pui, risca sa faca tumora mamara, tumora sticker si multe alte boli datorate hormonilor.De dragul "mostenitorilor" esti gata sa risti sanatatea catelusei tale? Este catelusa ta, faci ceea ce doresti, dar experienta mea in cresterea cainilor imi spune ca nu e ok ceea ce vrei sa faci.Multa sanatate catelusei happy.