| SMA a întrebat:

Am primit un catelus pechinez de la unchiul meu in urma cu o saptamana(avea 5 saptamani ). Deci mama lor a fost crescuta afara, deci a nascut in cotetul unde o tineau stapanii. Catelusa mea, dupa doua zile de facut prin casa a invatat sa faca afara(stand la curte am scos-o de mai multe ori pentru asi face nevoile si asa s-a invatat). Acum are 6 saptamani si lunea asta merg sa ii fac vaccinul ( parvo). Problema e urmatoarea : Maine trebuie sa merg la tara si trebuie sa o iau cu mine deoarece nu o pot lasa singurica acasa. Intrebarea este : Se poate inbolnavi daca o las cateva minute pe afara la tara? Adica laughing vremea e la fel. Si o tin departe de catelul bunicilor. Daca nu o tin in casa pana plecam. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| babyalexa a răspuns:

Da,daca nu are vaccinul de parvo poate lua virusul si de pe un fir de iarba.Asa a patit al meu in ianuarie si l-am avut internat 7 zile la clinica, a costat tot tratamentul 1000ron.Dar a avut foarte mare noroc sa scape.Nu te juca cu asa ceva.:*

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Am si eu o bestie din asta mica laughing are 4 saptamani nu i-am facut niciun vaccin.a stat la bloc tot timpul de cand s-a nascut a fost al altcuiva si mi l-a dat mie ( copii mici, facea mizerie si nu-i placea etc) eu stau la casa si de 2 zile de cand l-am adus doar afara vrea in curte sa alerge si sa se joace. o sa-i fac toate vaccinurile cat de repede posibil ca sa nu se imbolnaveasca (nu i-am facut nimic pana acum vaccin). problema e ca dupa ce va mai creste pot sa-l las afara? un cotet frumos calduros merge. nu vreau mereu doar in casa ca face si mizerie, roade cabluri etc cum il scot afara zbenguie toata curtea laughing.
am inteles ca astia sunt caini de apartament. pot sa stea si afara?

| 勒兹万 a răspuns:

Nu e nimic daca o lasi afara inca ii faci bine.dar ai grija cu capusile

| babyalexa a răspuns (pentru 勒兹万):

Imi pare rau sa te contrazic dar un catel nevaccinat poate muri daca ia virusul de parvoviroza in 24 de ore.Deci bine nu ii faci.Deaia toti veterinarii interzic scoaterea afara pana la 10zile dupa vaccin.