| anonim_4396 a întrebat:

Buna :*! Am si eu niste intrebari si va rog sa imi raspundeti daca stitihappy Am un porumbel adica l-am prins de la o nunta este alb si il am aksa acum.As vrea sa stiu daca il pot pastra, cum, in ce conditii, ce mananca etc...si tot ce stiti despre porumbeihappy va rog f multtt :*:*:*

Răspuns Câştigător
| AndreyG a răspuns:

Eu sincer i-as da drumul porumbelului. Daca vrei o pasare ca animal de companie ti-as sugera sa-ti iei un papagal.Stiu ca porumbelul reprezinta pacea(sufleteasca probabil in cazul tau, daca iti doresti asa mult sa il pastrezi), insa el reprezinta si libertatea.Cred ca si-ar dori sa mai poata zbura cu ceilalti porumbei afara.
Doar parerea mea, faci ce crede inimioara ta

5 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Este greu de crescut un porumbel si nici el nu se simte in largul lui,ii trebuie o colivie,apa zilnica,exista mancare pentru porumbei in pet shop-uri,dar nu se stie daca v-a manca,poate sa se deprime in casa,sincer nu cred ca vrei sa sufere,ar fi super daca ai avea curte ai putea face o voilera,unde il poti tine,si daca mai prinzi poti sa ii cresti,iar iarna le poti face o voilera in casa sau o voilera care sa pastreze caldura, afara, este de munca ca sa cresti un porumbel love.nature300@yahoo.com in caz ca vrei sa aflii mai multe detalii despre porumbei, sau orice alt animal, succes!

| negru30 a răspuns:

Porumb,seminte si altele gasesti in piata dar daca iese din casa l-ai pierdut se intoarce la stapan

| AlexandraHNY a răspuns:

Nul pastra, vorbesc serios, il chinui nu tie mila de el? porumbeii prinsi nu sunt domestici, in lumea intreaga sunt peste 50 de tipuri de porumbei, daca iti doresti cu adevarat un animal ia-ti un perus de la un pet shop, mai mult de 30 de lei nu e. [variaza intre 5 -25 asa] nu il lua un porumbel, acesta are nevoie de spatiu, lui ii place sa zboare sa traiasca in grup... nu singur, un porumber singur se deprima si poate sa o ia razna [isi smulge fulgii de pe el ca si papagalii] ...treaba ta, faci cum crezi, dar eu i-as da drumu

| AmelyRain a răspuns:

Eu am avut un porumbel. Il crescusem de cand era mic si se imprietenise cu mine. Ii dadeam drumul sa zboare pe afara si se intorcea la fereastra mea ( stau la bloc la etajul 4), il hraneam cu firmituri de paine sau lucruri din astea. Singura problema era mizeria, isi facea treburile prin casa, eu il tineam de obicei in baie care cat timp era locuita de el era destul de dezgustatoare. Intr-un final l-am dus in centrul orasului ( acolo sunt foooarte multi porumbei ) si l-am lasat acolo. Il vizitam des si cand mergeam acolo il strigam si el venea si se aseza pe mine. Dar apoi nu l-am mai gasit, nu stiu ce se intamplase cu el, poate a murit sau poate a migrat in alt loc. Daca ai intrebari poti sa imi lasi un mesaj.

| rabbitcandy a răspuns:

Nu il poti pastra pentru ca el este animal salbatic si are nevoie de extrem de mult spatiu si de aer curat