| AllmaGirl a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare legata de comenzile online. Eu am doua porcusoare de guineea, ele au nevoie de mancare speciala(seminte din alea) la mine in oras nu gasesc nimic din ce este recomandat, si vreau sa le iau mancare de calitate, o singura data am avut, primita de la cineva si le placea la nebunie. Vreau sa comand de la un magazin online, dar nu stiu nici unul de incredere cu produse pentru animale...stie cineva?

6 răspunsuri:
| AllmaGirl explică:

M-am uitat pe acolo, nu au decat mancare si lucruri pentru iepuri la sectiunea rozatoare...sad

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Şi eu am un porcuşor de guineea, Lolita. Aşa este, lor le place foarte mult mâncarea specială însă îi poţi face fericiţi şi cu altceva, cum ar fi castraveţi, morcovi, seminţe de floarea soarelui, porumb, orez, iarbă, lucernă, etc.

| AllmaGirl explică (pentru Hydrangeaceae):

Eu nu vreau mancarea speciala ca sa le fac pe plac, ci pentru ca asa este recomandat, o lingura in fiecare dimineata/porc, am una adulta si una de 3 luni, cea de 3 luni are nevoie de mancarea speciala pentru a se dezvolta, la adult nu este obligatoriu. Despre semintele de floarea soarelui, sunt complet NERECOMANDATE si te rog sa nu ii mai dai fetei tale asa ceva, nu neaparat ca vai vreau regim perfect, dar te vei trezi cu probleme mai tarziu, au fost multe cazuri, semintele de nici un fel nu sunt recomandate fiindca contin fosfor care provoaca probleme la rinichi.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Porcuşorului meu nu îi dau des seminţe de floarea soarelui însă când i-am dat nu a păţit nimic. Îl am deja de 5 ani şi se simte bine. happy

| AllmaGirl explică (pentru Hydrangeaceae):

Nu sunt chiar "toxice" dar este bine sa le eviti, nu de alta dar este foarte greu cand se imbolnaveste si daca nu gasesti un medic bun este si mai greu sa il pierzisad Eu am trecut prin asta si nu doresc asta nimanui... Poate ii iei fetei tale o prietena si vei vedea o schimbare impresionanta in comportamentul ei, porcusorii fiind animale de grup in libertate de cate minim noua in captivitate este indicat sa fie macar2. A mea, cand statea singura mereu si rontaia in cusca, era sperioasa si nu facea mai nimic niciodata chiar si dupa ce s-a acomodat cu noul mediu, apoi a fatat(datorita istetimii celor din petshopuri care nici nu fac diferenta dintre masculi si femele si nici macar nu ii separa pe sexe) 5 puiuti, atunci era mereu agitata si grijulie cu puiutii sai, o mamica buna. Am decis sa pastrez unul dintre pui, o alta femela si Molly, mamica, mereu era vesela, sarea se juca toata ziua, dadea ture de cusca, era mereu bine dispusa si s-a apropiat mai mult de mine. Fica ei, Paffy avea o boala din nastere, la 4 luni arata cam cat ar fi normal la 2 saptamani, incredibil de mica, apoi s-a imbolnavit la plamani, respira "scartait" si era moale, isi dadea ochii peste cap si imi cadea in palma ca si cum ar lesina, facea des crize cand nu respira deloc si incercam sa o resuscitez cum puteam, seara ma culcam cu gaandul ca maine nu o voi mai avea, o frica oribila, pana cand s-a stinscrying Numai eu stiu cat am suferit, acum imi este frica si sa trec pe langa mormantul sau pentru ca imi dau lacrimile si ma afund in tristetesad Dupa moartea Pafficai, Molly a devenit iarasi ca inainte, statea mereu intr-un loc, si rontaia, noaptea urla acel sunet ce arata singuratatea, si nu puteam sa dorm, imi era mila de ea, atunci am inteles cu adevarat importanta unui partener, tu vei considera ca a ta nu are nevoie fiindca s-a adaptat asa, dar ar fi mai fericita cu o surioara, continui povestea: deci dupa o luna a sosit la noi o fetota de 3 luni, dragalasa, cu par lung din rasa Sheltie, am luat de la crescatoria Inka fiindca imi parea cea mai sigura, nu puteam risca sa iau din petshop, ii da raniti, cu probleme si femele gestante, cand a ajuns fata se certau un pic la inceput dar acum se disteaza toata ziua, Molly iar topaie peste tot, este vioaie si nebunatica, am luat pui ca sa nu fie motive de cearta, daca luam adulta era mai rau. poate asta te-ar motiva sa nu iti lasi frumusica singurica, tu nu te-ai plictisi sa stai singura ore in sir?

| ghostk1d a răspuns:

Ehrana.ro