| Elyxx a întrebat:

straight face! am si eu o mica problema.de fapt nu eu ci cutzu meusad. l`am gasit acum cateva zile si mi s-a facut mila de el si l`am luat acasa. e mic... aparent parea bine dar apoi am vazut ca avea rana grava la coditza...normal i`sam dezinfectat rana cu ajutorul mamei i-am dat cu rivanol si i-am pansat`o. dar este atat de "blegutz"nici sa se tina pe picioruse nu poate, nici nu mananca. ii mai dau eu apa si mancare "pe gat" dar jumatate da afara.acum am vazut ca are si o rana mai mica, dar adanca, la labutza.am dezinfectat`o acum vreo ora si l`am pus la locul lui. ma mai duc la el si incerc sa ii dau sa manance dar nu inghite.se mai ridica din cand in cand si merge dar apoi pica si nu se mai ridicacrying. imi e f mila de el dar nu vreau sa il las sa moara.veterinar prin zona nu am. ce sa ii facsadcrying?

8 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Tu nu ai ce sa-i faci in afara de a-l duce la veterinar. Probabil e asa si din cauza ranilor, a parazitilor, poate are si vreo boala sau vreun virus (parvoviroza este f grava si mortala de cele mai multe ori la cateii mici). La cat de grava ai descris starea lui tu nu poti sa-l ajuti cu nimic si imi pare rau sa-ti zic dar probabil in cateva zile va muri. Chiar trebuie sa-l duci la un veterinar sa-l consulte sa vada ce are si sa-l tratezi si apoi sa-i faca vaccinurile, altfel sunt mici sansele sa te bucuri de el 10-15 ani...

| ATHOS a răspuns:

Urgent, cauta veterinar. Da sfoara in tara, prieteni, cunostinte, etc. Numai asa il poti salva. Daca vrei sa faci un bine numai asa il poti face!
Uita-te la mine! Vezi ce frumos sunt daca cineva a avut grija de mine?
Si-acum gata cu povestile, treci la treaba si cauta solutia. Sunt convins ca o sa te descurci. Sa ma tii la curent. Bine?

| raluky4 a răspuns:

Nu conteaza de unde esti. GASESTE UN VETERINAR. El se va pricepe mai bine sa il puna pe picore pe micut!

| Alex_9605 a răspuns:

Daca nu poti sa-l duci la un doctor gaseste macar o farmacie pentru animale si ii explici doamnei de acolo poate iti da niste vitamine ceva. E posibil ca printre altele catelul ala sa aiba viermi sau alte boli.

| davidwarner a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci decat sa il duci la un veterinar, chiar daca este mai departe, gandeste-te ca e vorba despre viata unui catelus. Probabil are nevoie de niste vitamine, ca sa poata merge si este posibil sa ii se fi infectat ranile. Deci mai bine fa un efort si du-l la medic.

| Criss001 a răspuns:

O sa iti spun ca toata lumea cauta un numar de veterinar si mult noroc cu micutu' sa se faca bine happy

| Elyxx explică:

Va multumesc mult de sfaturistraight face chiar vroiam sa il duc la veterinat dar prea tarziu, cutzul meu a muritcryingcryingcryingcryingcrying poate e mai bine asa...suferea prea mult...

| 10NuTzZ a răspuns:

Cauta pe internet un numar de telefon de veterinar si ia legatura cu el o sa iti dea sfaturi sau poate o sa vina sa il consulte mult succes sper sa se faca bine bietul de el sad