| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, am o mica/mare problema, acum 9 zile am picat cu bicicleta si mi s-a facut o rana destul de urata la mana, destul de mare si cat de cat adanca, m-am dezinfectat, am fost la medic sa se uite totusi daca e ok, intr-o seara mi s-a inrosit, ziua urmatoare am mers iar a spus sa mai merg la un control, acum 2 zile cand am fost a fost ok. Mi-a spus sa nu mai ies cu bicicleta (ca sa nu mai cad sau altele ori nu stiulaughing ) dar totusi am iesit, astazi acum de 2 ore cand am venit de afara m-am spalat pe maini(am spalat si rana) dar mi s-a facut pe scoarta o culoare alba/galbena/albastralaughing si acum mi se inroseste unde e rana si apar cateva pete rosii in jur...
Ce sa fac sau ce e?
Dau funda!
Repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 3amthinking a răspuns:

DA. Problema e ca tu tot atingi rana. SI daca in plus mai si dezlipesti substanta alba galbenie de pe ea, rana nu o sa se vindece prea curand. Lasa rana asa cum e si asteapta sa se faca scoarta tare pe ea ca mai apoi sa cada si sa nu mai ai rana.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca tot ai spalat pe maini si spala si rana aceea si dezinfecteaza-le cu spirtul medicinal sau rivanol( solutie dezinfectanta galbena) si pune pe rana unguent antibotic sau BANEOCIN pudra si pune pansamentul si bandajeaza-le cu grija mana sau pune leucoplastul imbibat cu o solutie dezinfectanta si aplica-le pe mana! Nu mai pune mana sau nu mai rupe cojile de la rana pana nu se vindeca de tot! Insanatosire grabnica si sa ai mai multa grija de sanatatea ta!

| Florazul15 a răspuns:

Ai făcut vaccinul antitetanos?

| MariuS88c explică:

Vreau sa precizez ca rana ma tot mananca dar ma si doar deca pun mana sau o apas chiar putin, in orice caz eu tot stau cu mana la rana...
Poate sa fie o problema si asta?