| andreea_4555 a întrebat:

am si eu o problema.Am un catel de o saptamana Shih Tzu are 2 luni.Problema e ca de cand l am adus acasa a facut numai pe covor, am spalat covorul si am cumparat covoras absorbant dar degeaba tot pe covor face.Il cert de fiecare data nu il mai bag in seama 10 minute. Ce sa fac sa il dezvat?

10 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

sad cam urat, e vina persoanei de la care l-ai cumparat, sincer. Eu am un catelus de doar 6 saptamani si nu face nici in ruptul capului in casa. Are scutecul lui si plange pana il pun acolo happy si noaptea se trezeste si plange sa il pun acolo. Asa a fost obisnuit de micut. Si eu propun sa ii faci asa un program cum spune Dolce, dupa ce bea apa si mananca, il pui pe scutec si nu-l lasi sa plece pana nu face acolo. Daca il observi ca se lasa sa faca pe covor, il iei repede si il pui acolo pe scutec. Pentru inceput eventual incearca sa ii oferi o recompensa daca te asculta, lauda-l da-i ceva sa manance happy poate functioneaza.

| SsAa a răspuns:

Am citit chiar ieri seara pe internet un mod prin care poyi dresa cainele sa nu mai faca prin toata casa :
-ca sa il inveti sa nu faca deloc in casa la inceput nu poti poate sa faca doar intr-un singur loc (adica baia de preferat), ce trebuie sa faci? Raspunsul :cand vezi ca iti face prin casa in alta parte decat la baie il certi si ii dai farte usor peste fund cu ziarul impaturit, la baie ii pui absorbantul care ai zis ca l-ai cumparat iar cand vezi ca sa pregateste sa faca in casa il iei usor si il pui la baie pe covorasul acela (niciodata sa nu muti absorbantul sub el in casa ci pe el pe absorbant la baie), dupa ce face nevoile pe absorbant il recompensezi cu putina mancare pentru ca sa realizeze ca e bine sa faca acolo ). Repeta aceste solotii pana cainele se obisnuieste iar atunci poti renunta la absorbant pentru ca o sa observi ca o sa-ti faca numai pe afara
Sper ca te-am ajutat!:* FUNDA?

| DolcE_7446 a răspuns:

Si eu tot cu aceeasi problema m.am confruntat si ink ma mai confrunt, pentru ca nu e rezolvata in totalitate, insa as putea sa. ti spun cum am procedat eu:

Deci dupa ce doarme catzelusul, dupa ce mananca il iei frumos si il duci tu pe covaras si stai acolo cu el pana ce face...nu o sa dureze f mult timp si el isi va face nevoile.
Eu asa fac mereu pentru ca el nu stie ink sa se duca acolo sa faca singur.il duc chiar si noaptea pe la 2, 3 si dimineazta la fel...pe la 5, 6 depinde, ziua dupa ce mananca mai ales dupa c bea apa... el are vezica mica si isi face mai mereu nevoile.

Daca vei proceda asa, ai sa vezi ca nu o sa mai faca pe unde apuca doar at cand uiti sa. l duci u la covoras.

Sper ca te.am ajutat.

| TAZ_2382 a răspuns:

Baga-i nasu' unde face... stiu ca e putin extrem dar merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea eu am doi shih-tzu o solutie este sa pui cateva picaturi din ce a facut...si sa-l pui in acel loc sa simta mirosul iar alta solutie este :cand il vezi ca este in pozitia de a face... il iei repede si-l pui pe scutec (asa ii mai zice la covorasul ala) sper sa reusesti

| bb_9337 a răspuns:

Asa este la inceput si totusi mi se pare maricel. du-l pe afara, plimba-l si poate asa se va invata sa faca afara. de fiecare data cand face afara da-i ceva de mancare, imediat dupa, sa inteleaga mesajul iar certatul este foarte bun cand face in casa, incearca sa stai mai mult de 10 min, sa inteleaga mai bine raspunsul. pana cand se va invata nu ai ce face, doar sa speli dupa el.

| alexandracoroi a răspuns:

Eu l-am educat cu ziarul, in litiera i-am pus o bucata de ziar care a stat peste pipi lui, si l-am astupat un pic cu nisip. instinctul lui de caine l-a impins sa scurme si asa a facut pipi pe ziar. sper sa ajute

| helly06 a răspuns:

Ceau. Si eu am un catel shih tzu. Acum are 4 luni jumate. Il am d cand avea 6 saptamani. Noi aveam o camera pe care n`o foloseam. Si ca era mic sa nu pateasca ceva il puneam acolo, si mergeam noi la el. Asa si cand a mai crescut l`am lasat pe afara si numa' observasem ca el a disparut. S-a dus in camera la locul lui pe covorasul absorbant si isi facea treburile acolo happy. Cand avea toate vaccinurile 2 saptamani mi-a luat sa-l invat afara. Si azi cand ii trebuie ori pe balcon merge acum ori se cere afara happy Are loc si in casa laughing. Al tau e deja mare. Da nu puteam sa nu scriu raspuns. blushing.

| andreea_4555 explică:

Am uitat sa mentionez ca il bag si cu nasucu unde face si ca nu il pot scoate afara pentru ca nu are toate vaccinurile facute asa mi-a spus doctorul sad nu inteleg de ce nu face pe covorasu absorbant il cert cand face pe covor si il duc la covoras si ii spun 'uite aici trebuie sa faci'

| andreea_4555 explică:

Am uitat sa mentionez ca il bag si cu nasucu unde face si ca nu il pot scoate afara pentru ca nu are toate vaccinurile facute asa mi-a spus doctorul nu inteleg de ce nu face pe covorasu absorbant il cert cand face pe covor si il duc la covoras si ii spun 'uite aici trebuie sa faci'