| Catacombe a întrebat:

Am un catel de 1 an si nu vrea si gata sa faca afara. I-am cumparat un covoras din ala special, a facut odata si in rest pe covor. O scot afara si cand vin face o surpriza in casa. Este bichon. Mereu o cert si eu, si mama cand face pe covor dar tot nu intelege. Ce sa fac? Mama mi-a spus ca daca nu o invat in maxim o saptamana il ducem la tara sad
FUNDA

5 răspunsuri:
| Moddi a răspuns:

Leaga-l o saptamana afara!

| AtomiculXXX a răspuns:

Dar de ce ai asteptat pana la varsta de 1 an sa-l inveti afara sau la covor? Catzelusha mea (Yorkshire Toy) pana la 5-6 luni stia sa faca la covorash (am luat`o la 3 luni) iar acum la 1 an face si la covoras daca nu o scot dar face si afara cand iesim. Certata si atentionata cu palma la fund cand face rele si asa s-a invatat si la covorash

| JeJeleu a răspuns:

Pot sa incep prin a spune ca si eu am catel are 3 ani si de la 4 luni stia unde sa faca si asa... in fine inteleg problema! Trebuia sa-l educi de mult. La 1 an se va corecta foarte greu asta. trebuie sa incerci cu acele scutecele(sau covorase speciale, cum le zici tu) de la vetrinar
cumperi 5 si vezi unde face in casa, fix acolo pe covor. pui acel scutecel si va face pe el... O sa absoarba si nu miroase, si repeti asta de cateva ori. pui scutecele in locurile in care face... dupa acea va observa ca trebuie sa faca pe acel scutecel si il pui la baie pe jos. ar trebui sa functioneze dar ti am zis. la 1 an o sa ti fie foarte greu... eu pe al meu de la 1 luna de cand il am, l am dresat si acuma nu mai am nici o problemă cu el
bafta :*

| JoJoJiTu a răspuns:

Salut, trebuia sa il inveti de mic, acuma nu stiu daca mai asculta ca are deja 1 an, eu lu-am o foita de ziar si il bateam cu ea, si acum se cere la usa cand vrea sa faca cacalica, daca nu merge nici asa, baga-l cu nasu sa vada ca nu e bine ce face, sper ca te-am ajutat!

| EllyPixie a răspuns:

Buna!
Varianta1 :Incearca sa o inchizi afaraintr-un tarc
Varianta2 :Incearca sa o legi in curte(la cusca)
Varianta3 :I-ai o cutie cu nisip! cainilor le place sa isi ascunda treaba in nisip!
Sper ca te-am ajutat! Funda?