| gardin a întrebat:

Buna, am si eu o problema cu catelul. De 2 zile cainele meu nu a mancat nimic, ieri pe timpul zilei a vomitat apa iar de dimineata a vomitat maro...iar de atunci vomita o spuma alba ..nu in cantitati mari... faza e ca ce as putea sa ii fac? Sa il ajut.Nu pot chema veterinarul, sunt singura acasa si nu are cine sa il tina.
Mentionez e activ, alearga dar nu ca deobicei...are 7 luni, este vaccinat.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Spui ca este vaccinat, clar este deparazitat si nu putem vorbi ca varsa datorita viermilor intestinali, excludem si posibilitatea virusului parvovirotic.Cel mai probabil are starea aceasta din cauza unei bacterii sau a unei indigestii. Faptul ca a varsat inchis la culoare se datoreaza la ceea ce a mai avut in stomac, spuma alba indica stomac gol.De preferat ar fi sa mergi cu el la medic, daca nu a manancat de 2 zile, are nevoie de perfuzie. Poti incerca sa-i dai o pastila de No-spa 40 mg(fie i-o bagi pe gat, fie o bagi intr-o bucatica de carne), daca are 10-15 kg greutate corporala.Da-i un galbenus de ou fiert tare amestecat cu o cutie de pate, poti sa-i faci si o supa de legume (sa fie concentrata, cu foarte multe legume). Asigura-te ca are apa proaspata sa se poata hidrata. Daca nici dupa o zi de la administrarea pastilei nu isi revine, te sfatuiesc sa fugi cu el la medic, risti sa-l pierzi sad.Te rog sa imi dai vesti despre starea lui.Multa sanatate blanosului. Sper sa te ajute raspunsul meu.

| gardin explică (pentru GabyT10):

No-spa pentru oameni ...sau exista si pentru animale....are peste 10 kg

| GabyT10 a răspuns (pentru gardin):

No-spa pentru oameni.Ti-am spus cea mai simpla varianta pe care o poti aplica acasa, ma repet, ar fi de preferat sa-l duci la medic. Daca vomita in 20 de minute dupa ce i-ai dat pastila, e cazul sa-l duci la doctor pentru tratament injectabil sad.

| gardin explică (pentru GabyT10):

I.am dat cam acum o ora ..nu a vomitat ...asi putea sau ii dau o pastila care sa ii duca greata sau vitamine
I.am dat pastila spavarin in loc de nospa ca nu a avut la farmacie

| GabyT10 a răspuns (pentru gardin):

Daca nu a vomitat este perfect.Nu este necesar sa-i dai un antivomitiv, daca e ok acum dupa pastila, inseamna ca a avut o tulburare gastrointestinala.Maine da-i iar pastila, da-i minim 3 zile si totul va fi ok.Atentie,nu-i da lactate si nu-l forta sa manace, da-i supa de legume si daca poti cumpara-i conserva de carne junior, acestea au un continut crescut de proteina si o sa-l ajute.Sa nu-i dai mancare multa, putin si des, chiar daca inseamna sa-i faci 6 mese pe zi.Te rog anunta-ma despre starea lui. Daca vrei poti sa-i cumperi 6-7 pastilute K-9 Complete, sunt cele mai bune vitamine.

| gardin explică (pentru GabyT10):

L.am fortat sa manance ieri si de atunci a mai vomitat. ce fac?

| GabyT10 a răspuns (pentru gardin):

Eu te-am sfatuit sa nu-l fortezi, va manca atat cat poate, atat cat îi accepta stomacul.Cauta in farmacie No-spa, este mai bun decat spaverin si da-i sa manance supe, pate, tot ce este usor de digerat. Daca starea lui nu se amelioreaza in 2-3 zile, mergi la medic cu el.

| gardin explică (pentru GabyT10):

I.am dat de dimineata spaverin si ceva cu r pentru stomac. a mai vomitat si i.am luat niste pastile pentru voma incepe cu m. si i.am dat fara sa il fortez cate putin dintr.un plic pedigree lichid si a mancat acum il hranesc cu cantitati mici din 30 in 30 de minute

| GabyT10 a răspuns (pentru gardin):

Mare atentie, nu orice pastila buna pentru oameni merge si la animalute, poate face foarte mult rau! Eu te sfatuiesc sa-i faci maxim 6 mese pe zi, lasa-l sa manace cat vrea, nu insista, important este sa se hidrateze, fie cu supa sau apa.

| gardin explică (pentru GabyT10):

Am gasit pe un form aceiasi situatie a patit acel stapana

| GabyT10 a răspuns (pentru gardin):

Poate fi vorba de o bacterie, un virus sau o indigestie, ceea ce a dus la o tulburare gastrointestinala.

12 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

A mancat ceva stricat sau daca a fost pe afara a mancat vreo mortaciune ceva sau e ceva insecticid, otrava de soareci, etc. pe care ori a lins-o ori a mancat ceva.Incercati sa al fortati sa bea lapte cateva zile si ceva branza dar fara sare.Incercati sa ai stergeti mereu gura de acele spume.

| gardin explică (pentru REMiXDJ):

El a mai avut probleme de genu si veterinaru ma sfatuit sa nu ii dau lapte si sa nu il fortez