| KittyKat37 a întrebat:

Am si eu o problema cu un papagal, mai exact, cu un Micul Alexandru.
Am urmarit pe Youtube niste videoclipuri ale unei persoane care avea un asemenea papagal si era atat de simpatic si inteligent, incat m-a facut sa imi doresc si eu unul, pana si pe tatal meu l-a convins. Asadar, m-am gandit sa achizitionez si eu de la cineva de pe un site un Micul Alexandru (m-am documentat despre ei inainte de a-l cumpara) si pot spune ca este exagerat de sperios.
Cand l-am luat avea 7 luni, este de culoare verde si nu cred ca a fost tratat prea bine. Coada lui era jumulita in ultimul hal de parca cineva i-ar fi smuls-o direct cu mana, aripile lui erau taiate. Cred ca va dati seama cat de speriat poate sa fie mititelu. Am incercat sa ma apropii de el vorbindu-i des, dar nu ajuta. Doar daca ma uit la el incepe sa ia o pozitie de atac, bate din aripi si tipa. In prezent cred ca are vreo 9 luni, dar ma tem ca nu ma voi putea apropia de el sub nicio forma.
Am incercat sa rog un prieten sa mearga pana la un veterinar (deoarece eu nu am in oras la mine unul, cel putin, nu pentru papagali) pentru ca ma gandeam ca m-ar putea ajuta, desi slabe sanse, dar am zis sa incerc... nu am primit un raspuns care m-ar putea ajuta. Am cautat pe net si alte metode prin care sa ma apropii de el si am vazut undeva ceva de genu sa il scarpin pe la ceafa sau cam asa ceva... cica ii linisteste si de asemenea l-am pus pe acel prieten de-al meu sa intrebe si de acest lucru la veterinar, daca e adevarat ca ii mai calmeaza si a spus ca e o posibilitate.
Totusi, ma tem sa il prind chiar asa mereu sa il scarpin, probabil voi inrautatii situatia, deoarece numa cand il prind o data incepe sa tipe de mama focului si nu pot sa suport plus ca e prea mare si nu sunt obisnuita sa-l prind si sa il tin bine. Sunt obisnuita cu perusii. Pe acestia i-am imblanzit foarte usor si am reusit de fiecare data sa ma apropii de ei.
A, am uitat sa mentionez: el e invatat sa ia din mana cate ceva daca ii dai, dar nu ia mereu. Daca nu ia, ii las pe cusca si are obiceiul de a se face ca e dezinteresat, isi roade unghiile, mai se apropie, iar se preface a fi ocupat cu ceva, iar se apropie... mi se pare ciudat si amuzant in acelasi timp laughing are si un obicei ca atunci cand mai umbla pe jos si esti intr-un loc pe unde vrea sa treaca sa se uite cumva la tine si sa treaca exact ca si cand ar fi drumul ingust. Trece pe langa tine dar nu te slabeste din priviri.
Nu ma astept sa bat din palme si sa se invete cu mine, dar poate exista persoane care au alte metode de a se apropia de un papagal.

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Oricarei pasari ii place sa fie scarpinata pe sub cioc, in zona gusii, papagalii se imblanzesc daca vorbesti o gramada cu ei, pentru inceput pe pasareste. Imita-i sunetele. Eu am un papagal pe care l-am luat de la pet-shop, avea un an si era super-sperios. Acum are 6 ani si inca nu e blanda de sa iti vina in palma. In general in randul pasarilor femelele sunt mai speriate de bombe iar masculii se imblanzesc usor. Da-i drumul prin camera si de fiecare data cand oboseste si nu mai poate zbura ia-l in mana pe deget si scarpina-l sub cioc, optional ii dai o recompensa, apoi lasa-l sa isi ia zborul si tot asa, sa stie ca nu ii faci nimic

| KittyKat37 explică (pentru Xaya):

Problema este ca nu zboara foarte mult. Ii place sa stea pe cusca si poate in anumite locuri ca de exemplu la cuptorul cu microunde pentru ca se oglindeste, sau vine pe masa daca e singur si are diferite obiecte asezate care il fac curios. Sincer nu am de unde stii daca e fata sau baiat, dar dupa comportament presupun ca e o posibilitate de 70% sa fie fata happy singura optiune ca eu sa il determin sa zboare cat mai mult si sa oboseasca este sa il fugaresc si asa m-ar vedea si mai mult ca pe un pericol presupun. Dar daca ar fi sa ma ating de el se repede si musca foarte tare + ca tipa de mi se face mila si prefer sa il las in pace straight face

1 răspuns: