| Lorena0189 a întrebat:

Astazi mi-am cumparat un papagal perus.Si cand am ajuns acasa cu el l-am lasat un timp sa isi revina stiti voi.La inceput a fost destul de sperios si abia dupa un timp parca isi mai revenise. Dar nici cum nu pot sa il tin in mana pentru. ca incepe zboare prin toata casa si e destul de sperios acum. Ce sa fac? ajutati-ma va rog. Funada!

Răspuns Câştigător
| Casper003 a răspuns:

laughing asa am fost si eu la inceput, mai lasa-l si pe el sa se linisteasca, 1 saptamana asa nu ii da drumul din colivie si tine-l prin preajma ta cat de cat aproape sa se obisnuiasca cu tine, nu fa miscari bruste pe langa el ca sa nu se sperie, e normal sa fie sperios, a venit intr-un mediu pe care nu il cunoaste, oricum dupa o saptamana cand nu prea se mai sperie cand esti pe langa colivia lui (am uitat sa mentionez sa ii vorbesti zinlic sa se obisnuiasca cu vocea ta) asa sa revenim deci cand nu se mai sperie cand esti pe langa colivie baga usor mana si pune-i niste mei in suportul de mancare, fa asta 3-4 zile si dupa ce nu se mai sperie de mana ta du degetul aratator usor si calm in timp ce ii vorbesti la pieptul sau, daca se sperie tot asa incerc sa ii vorbesti alte cateva zile si sa ii pui mancare cu mana, si cand nu o sa mai fie speriecios dui degetul aratator aproape de piept si insista sa se suie pe el, cand se va obisnui pe deget dupa 2-3 zile (in care o sa exersezi cu el suitul pe deget) dai drumul prin camera, nu te speria daca nu poti sa-l prinzi (asteapta sa se invete cu camera ) daca nu vrea sa mai intre in colivie asteapta sa vina seara si il prinzi. Dar nu uita vorbeste cu el calm si cu rabdare. Bafta!

| Lorena0189 explică (pentru Casper003):

Multumesc chiar mi-ai fost de mare ajutor. :*

4 răspunsuri:
| EmoDoll a răspuns:

Castigai increderea
Cand e in cusca mangaiel si dai seminte,dupa aceea ia-l in mana si pupal, mai dai seminte, mangaie-i capus si ciocul, gadilal pe burtica, si ceva care sa ii placa.
Funda? puppy dog eyes

| anonymosul a răspuns:

Lasal sa se obisnuiasca, si eu am avut un persu. Abia dupa 2 zile s-a linistit.
Tu vrei sa il ti in mana? Va zbura de prima data. Daca vrei sa incerci mereu sa il iei in mana poate ca va accepta, dar nul obliga

| Lorena0189 explică (pentru anonymosul):

Pai vreau sa il obijnuesc sa stea pe deget, pe umar chestii din astea sti tu.