| Lori7 a întrebat:

Buna,am si eu un iepurila cap de leu pitic... Mă confrunt cu o problema de când l-am luat. Mănânca tapetul de pe pereți. Pe lângă asta unde prinde o hartie începe să o devoreze.
Nu il las sa mănânce, că nu este în regulă, dar găsește întotdeauna un loc unde sa actioneze in devorarea tapetului...
Am nevoie de un sfat, ca nu stiu cum sa il dezobișnuiesc...

2 răspunsuri:
| elcosmin a răspuns:

Iepurilor le place sa manance chestii de genul. Nu e sanatos, dar sa stii ca asa fac ei mereu. Incearca sa il tii in cusca/cutie sau intr-o camera in care nu poate "devora" laughing

| Atim a răspuns:

Iepurasul tău privește tapetul ala ca fiind jucaria lui. Neavând jucării proprii si-a însușit peretele. Ai mei au o cutie cu jucării de ronțăit si incerc in fiecare zi sa le dau alta. Uneori le-o las la îndemână sa aleaga ce vor. Nu ai cum sa faci iepurașul sa nu mai ronțăie, dar il poti învață să ronțăie doar jucăriile lui. Ideal ar fi sa aibă mai multe ca sa nu se plictisească. Prin jucării nu ma refer neapărat la alea scumpe din petshop. Un tub de hârtie igienica sau de la o rola de servetele e bun, daca il mai si umpli cu fân i-ai dat de treaba pe măcar o juma de ora. Ai mei adora crenguțele de mar sau salcie (găsești si in petshop mingiuțe făcute din crengute de salcie). Dă-i alte activități si o sa uite de tapetul tau happy