Întrebare recomandată | saluttpu123 a întrebat:

Cat de curand mi-am luat un caine din rasa rottweiler are o luna jumate e maricel asa el dar am o problema cand incepe sa ii vina zapaceala(sa se joace) ne musca pe toti si ne musca destul de tare la o luna jumate stiti cum sa il fac sa nu ne mai muste nu putem da in el deoarece tine minte stiu ca el face din joaca dar vreau sa il dezobisnuiesc! FUNDA pentru cel mai bun sfat!

Răspuns Câştigător
| Biuuux a răspuns:

Uite cum sa faci. Cand il apuca (ca pe orice catel) il lasi sa se plimbe pe hol. Daca ia un obiect folositor in gura te duci la el si ii iei acel obiect din gura si ridici mana la el, fara sa il lovesti si ii spui pe un ton rastit "NU". El se va invata daca repeti asta de mai multe ori, iar cand va veni sa te muste faci cum ai facut si cu obiectul respectiv. Iti garantez ca va tine minte ca nu e bine, asa cum s-a obisnuit si cu obiectul acela. Probabil nu e o metoda prea buna dar merita sa incerci happy. (eu am facut asta cand stateam la casa. aveam si eu catel si s-a invatat)
Tin sa precizez ca daca e pui s-ar putea sa va muste tare pentru ca il dor gingiile din cauza cresterii dintilor, si ii trebuie jucarii din cauciuc.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Cand creste se potoleste.In nici un caz nu-l lovi-mai ales peste bot.

| geo69 a răspuns:

In primul rand, daca tu esti stapanul lui, trebuie sa te impui cu autoritate pentru a sti cine este seful.Atentie,rottweilerul este un caine dominant si incearca tot timpul sa faca de capul lui,de aceea comenzile tale trebuie sa fie ferme,iar din cand in cand(daca nu se mai poate altfel)mai trebuie aplicata o corectie,cu sulul de ziar,fiindca nu doare si nici nu raneste, iar cand este ascultator, trebuie neaparat rasplatit.un alt lucru este ca trebuie mereu bagat in seama, mai ales la varsta frageda, se plictiseste repede si de aceea trebuie sa te ocupi mai mult de el.In nici-un caz nu trebuie sa ii permiti sa te muste pentru ca acum este o joaca dar peste un an aceasta muscatura va fi mult mai dureroasa.Incearca sa te joci cu el in cu totul alt mod si obosestel mult cu plimbarile.Sa iti traiasca si sa te bucuri de el cat mai multi ani!

| Natalia312 a răspuns:

Am si eu pisica si la fel facea dar l-am dezobismuit.Nu cred ca o sa iti fie usor sa aplici. Uite, de fiecare data cand te musca lovestel peste bot. Daca te asculta, dai un premiu pentru caini.Ce parere ai? Funda?

| KaBoom111 a răspuns:

Pai ai putea sa-i concentrezi pe altceva...de exemplu cumpara-i oase si jucarii de cauciuc sau plusuri... sau sa-i distragi atentia printr-un laser.Cand o sa-l vada nu cred ca o sa se mai gandeasca sa muste pe cineva. Funda?