| cățelușa56 a întrebat:

Am un acvariu cu 2 pesti paradis, 2 sanitari si un guramy.As vrea s-a cumpar un peste pe care l-am vazut la magazin, dar nu mai stiu cum se numeste...Erau de fapt doi pesti, unul arata ca un leopard si celalalt ca o zebra.imi puteti spune despre ei?

Răspuns Câştigător
| Purple_4057 a răspuns:

Nu stiu nimic de pestele leopard,dar de peste zebra stiu cate ceva! La pestele zebra i se mai spune si Zebra Danio,provine din estul Indiei,acest peste este foarte usor de ingrijit,fata de alti pesti! Danio e un peste rezistent,deci, nu are nevoie de ingrijiri speciale, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i ingrijesti acvariul! Dario adora sa se ascunda si sa inoate printre plante! Ar trebui sa cumperi niste plante artificiale sau naturale! Temperatura din acvariu pentru un peste Danio ar trebui sa fie intre 18 si 25 grade celsius! Pestele Danio e omnivor,trebuie sa-i dai sa manance atat hrana vegetala cat si hrana animala,ca sa creasca si sa se dezvolte corect! Poti sa-l hranesti cu Zooplancton,viermisori,rame sau larve de tantari dar si mancare speciala pentru. pesti sub foarma de granule sau fulgi! Toate astea se gasesc in magazinele pentru animale, poti inlocui hrana vie cu cea congelata sau uscata, insa cea mai sanatoasa este cea vie! Este bine sa hranesti pestii de cel putin doua ori pe zi! Sa nu le dai o cantitate mare de hrana pentru ca o consuma repede si hrana ramasa murdareste acvariul!

1 răspuns:
| vladutdobos a răspuns:

Stiu despre pestele leopard ca 8-9 centimatri si trebuie neaparat sa fie in acvariu cu o femela, altfel moare.Pestele zebra stiu cate ceva! La pestele zebra i se mai spune si Zebra Danio,provine din estul Indiei,acest peste este foarte usor de ingrijit,fata de alti pesti! Danio e un peste rezistent,deci, nu are nevoie de ingrijiri speciale, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i ingrijesti acvariul! Dario adora sa se ascunda si sa inoate printre plante! Ar trebui sa cumperi niste plante artificiale sau naturale! Temperatura din acvariu pentru un peste Danio ar trebui sa fie intre 18 si 25 grade celsius! Pestele Danio e omnivor,trebuie sa-i dai sa manance atat hrana vegetala cat si hrana animala,ca sa creasca si sa se dezvolte corect! Poti sa-l hranesti cu Zooplancton,viermisori,rame sau larve de tantari dar si mancare speciala pentru. pesti sub foarma de granule sau fulgi! Toate astea se gasesc in magazinele pentru animale, poti inlocui hrana vie cu cea congelata sau uscata, insa cea mai sanatoasa este cea vie! Este bine sa hranesti pestii de cel putin doua ori pe zi! Sa nu le dai o cantitate mare de hrana pentru ca o consuma repede si hrana ramasa murdareste acvariul!