| xXGeo98Xx a întrebat:

Buna am un acvariu in care am carasii un scalar si goppy dar nu stiu ce pest as putea sa mai pun iar o alta problema este ca scalarul este foarte agresiv ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu este vorba de acomodare,scalarul nu este un peste agresiv in general,dar asocierea lui cu guppy, nu goppy cum le spui tu, si carasii nu este adecvata.El nu suporta pestii cu inotatoare mari, iar guppy sunt prea mici, si ii vede ca pe hrana(este un pradator natural). Nici conditiile apei nu sunt aceleasi la pestii alesi de tine:scalarul prefera apele acide cu ph6-6.5,si o temperatura de 25-26 grade c.Guppy traiesc in ape usor bazice cu ph7.5-8,si cam aceeasi temperatura cu scalarul.Pe cand carasii nu corespund nici pentru guppy nici pentru scalari, ei prefera apa neutra ph7, si mai rece 23-24 grade celsius. Sfatul meu este sa schimbi pestii cu unii compatibili, sau macar scoate carasii si baga in locul lor gourami perlati! Dar numai daca acvariul este suficient de mare(100-150 litrii macar).

| El3m3ntul a răspuns:

Trebuie sa ii lasi sa se acomodeze unul cu celalalt dar poti incerca sa il atingi cu degetul si sa il apesi un pic cand vezi ca este agresiv poate ca, daca faci de mai multe ori asa o sa se obisnuiasca.