| dedeshor95 a întrebat:

Am un acvariu micut, de 11 litri, cu 8 guppy. Mai pot baga alti pesti? Sau deja e prea aglomerat?

Răspuns Câştigător
| Barba_Boierul_1939 a răspuns:

Bineinteles ca mai poti, problema e urmatoarea : la acvarii exista regula urmatoare: la 1 cm de peste adult (nu e cazul la gupi care sunt milimetrici. este necesar 4-6 l de apa. Pentru cazul tau, gupii find minusculi si pesti de card cum se spune, daca ai o aeratie buna poti sa-i lasi sa-si dubleze numarul. De asemenea exista si o lege a marimii la care ajung pestii in acvariu, functie de acel volum de apa de care-ti vorbeam. Daca acest volum e mai mare, pestii cresc peste media lor obisnuita, daca e mai mic, nu ajung la dimensiunile lor normale, de aceea veziprin targuri pesti ornamentali foarte mari, care sunt crescuti in spatii mari. Recomandare: un acvariu usor de intretinut trebuie sa aiba intre 20-40 de litri, pentru ca munca deintretinere este aceeasi.

4 răspunsuri:
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Mai poti pune 2-3 daca ai filtru bun sau pompa care sa faca destul oxigen daca nu mai adauga o pompa de aer dar vezi sa nu fie nici prea mult oxigen

Răspuns utilizator avertizat
| BarOsanu99 a răspuns:

Poti sa mai pui linistit, dar vezi sa nu pui cu gramada.
Bft!

| dedeshor95 explică:

Si ce pesti imi recomandati sa mai bag?