| Love19 a întrebat:

Buna. Am un bichon havanez de 3 luni. L-am luat cam acum o luna. L-am dus la veterinar, i-a facut doua vaccinuri pana acum si e ok. Cand l-am luat l-am tinut pe terasa o perioada, iar acum i-am facut un fel de tarc afara (doar gard, fara acoperis sau altceva) si il tin acolo. Ma rog, ziua il las prin curte sa alerge.
Si intrebarea mea este il pot tine afara asa mult? Adica presupun ca acum pot pentru ca e vara, dar cand va veni toamna, iarna ce sa fac? Parintii mei nu prea vor sa-l bage in casa, dar pana la urma e bichon nu un caine de talie mare sau macar medie, sau de paza etc.
Multumes anticipat. Si imi cer scuze pentru categorie cred ca era "Hobbies & pets" dar nu imi aparea.

3 răspunsuri:
| Quiin a răspuns:

Nu poti tine un caine ca el intr-o cusca, mai ales iarna. Si eu am bichon si il tin mereu in casa, doar vara il las sa alerge in curte. Dar daca vrei sa mai ai cainele, fa cumva si tine-l in casa, daca nu, mai bine vinde-l decat sa moara.

| Love19 explică (pentru Quiin):

Ok, voi incerca sa-l tin in casa. Dar ar mai fi ceva: roade cam orice prinde, covor, papuci, orice si vine la tine si te musca de picioare, in fine e bichon asa ca nu te raneste dar e enervant. Nu stiu ce sa fac sa il opresc.

| Iyulia3712 a răspuns (pentru Love19):

Ii spui ca nu-i voie si ii dai peste bot pana intelege. Si totusi nu ai cum sa il tii afara. Adica si eu am un bichon maltez si dupa 10 minute de mers prin zapada a inceput sa tipe si sa urle de era sa-mi sara inima din piept pentru ca i se formasera cristale de gheata si zapada intre pernute, iar tu vrei sa tii un bichon toata iarna afara? Daca vrei sa iti moara de frig, incearca, ce sa spun. Cainele trebuie invatat ca nu face numai ce vrea el. Iti confectionezi un bat dintr-un ziar rulat si de fiecare data cand roade ceva sau te musca de picioare ii dai la fund. Numai sa vezi ce repede o sa fuga de ziar cand il vede. Acum el e si foarte jucaus pentru ca e pui dar daca il lasi sa faca ce vrea o sa continue cu obiceiurile proaste si mai tarziu. O sa ai probleme si cu invatatul sa isi faca nevoile numai afara. Aici, lucrezi tot cu ziarul si de fiecare data cand face singur afara ii dai recompense (biscuitei sau gasesti tu).