Întrebare recomandată | JustaLittle a întrebat:

Am un cățel de vreo 2 luni jumătate. Fostul stăpân îl hrănea cu mâncare uscată de câini. Acum ceva vreme i-am cumpărat de la un magazin de specialitate un kilogram de mâncare uscata pana îi cumpăr la sac mare. Eu i-am cerut vânzătoarei hrana de câini, mi-a cântărit un kilogram, i-am dat banii, mi-a dat bonul. Am terminat azi mâncarea pe care am cumpărat-o și am găsit bonul pe care scria mâncare de pisici Royal. Până acum nu mi-am dat seama ca e mâncare de pisici. Are ceva dacă a mancat câinele mâncare de pisica?

12 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu are nimic, doar ca mancarea pentru pisici nu contine toate vitaminele si minerale de care are nevoie un caine.
Spre exemplu, un puiut are nevoie de mancare speciala pentru caini juniori, ea este bogata in calciu pentru a-si dezvolta corect oasele dar si dentitia, care sunt in crestere. Cainele adult nu mai are atat de multa nevoie de calciu cum are un puiut, de aceea exista mancare speciala pentru caini seniori, si care contine vitamine si minerale speciale pentru un caine adult, pentru a fi sanatos.
Deci, poti sa stai linistit, nu a patit nimic daca a mancat, poate doar sa aiba putine carente din cauza ca organismul sau nu a avut nutrietii potriviti, care in mare parte e calciu. Cumpara-i mancare speciala pentru caini juniori cam pana pe la varsta de 1 an, dupa varsta de 7-8 luni poti sa combini mancarea speciala pentru caini juniori cu cea pentru seniori.

| shainitainii a răspuns:

Daca se simte bine, nu-i tragedie. Nu recomand insa sa-i mai dai astfel de mancare pe viitor. Fii mai atent. big grin

| GhostRider02 a răspuns:

Nu are nimic...organizmul unui caine e foarte rezistent si poate manaca aproape orice, numai vezi pe viitor ce cumperi.

| MariuS88c a răspuns:

Nu cred

| catanavip a răspuns:

Atata timp cat mancarea de pisici nu are gust de soareci e in regula laughing

| Draguţica00Tania a răspuns:

Nu,nu are nimic. Dacă el a mâncat-o, este ok.Dar daca înainte sa mănânce face *mutre

| Xboyhb a răspuns:

Poate vanzatorul a tastat gresit mancare de pisici

| Dragos_Daniella_2000 a răspuns:

Uneori pot apărea reacții alergice, însă dacă n-are nici o problemă din astea, nu e nimic, însă dăi mîncare de cîine sau ai vrut pisică? big grin happy

| 123456789060405842 a răspuns:

Nu nu e nimic! numai ca sa continui sa-l hranesti cu mancare pentru caini!

| Eu_Comistu_1992 a răspuns:

NU nu, nu ii mai dati mancare de pisici, pentru ca pot aparea diferite manifestari alergice, gen scarpinat, sa ii cada parul, si posibile boli, iti dai seama ca daca era asa de simplu, nu mai erau separate hrana de pisica de hrana de caine happy fi mai atent cand mai cumperi bine? happy

| xandrine a răspuns:

Nu are nimic, dar cu siguranta nu poti continua asa. Cere vanzatoarei sa-ti dea hrana pentru catel junior, mic ca si varsta (are mai multe vitamine si componente speciale) si totodata hrana difera daca respectivul caine este de talie mica sau mare. Consulta un medic. Fiecare cabinet veterinar are si medic si mancare. Cele mai bune firme sunt Hills si Royal Canin, asta din experienta personala. Ai grija ca pana la 4 luni cand se presupune ca are vaccinurile facute nu il scoate afara si asigura-te ca te descalti la intrare si catelul nu are acces la diversi virusi pe care ii aducem pe pantofi fara sa vrem. Dintr-o boala din asta, cand e foarte mic poate chiar sa se imbolnaveasca grav sau Doamne-fereste...

| Gutium_Vladislav_1990 a răspuns:

Da. a sa se imbolnaveasca si a sa moara