| DennK a întrebat:

Buna, pisica mea, care nu este de rasa, este exact ca pisica de pe plicul Felix, are aproape 9 luni, a vomitat ieri. Am încercat pe toată perioada de pana acum sa ii ofer mâncare premium (mentionez aici purina one, felix, applaws, BRIT), sau măcar mâncare ok, nu cea mai ieftină, dar am făcut proba aproape tuturor mâncărurilor de pe piața sa văd dacă o agrează. Menționez și ca ea are bobițe la discreție mereu și plic primește o data pe zi, dimineața sau la prânz. La bobițe niciodată nu am făcut rabat, doar când am luat o i-am dat un săculeț mic de Whiskas junior pentru ca nu știam ce sa ii dau, dar am aflat după ca nu ii fac bine, și ii miroase puternic litiera de la ele. Apoi i-am dat in mare parte BRIT și purina one, toate pentru juniori pana acum. In încercarea noastră de a trece la mâncare mai ieftină, și pentru Adulți, nu pentru juniori, am cumpărat (după ce am ținut-o o luna pe plicuri BRIT și hrana uscata BRIT) hrana uscata Carrefour companino Vitalive adult și plicuri de la Kaufland marca proprie. Ieri a mâncat din ele iar la câteva ore după ce a mâncat am găsit voma multă cu mâncare aproape întreaga, iar azi de dimineața cu puțin de tot mâncare restul lichid, dar mai putina. Cei care mai aveți pisici, credeți ca de la mâncarea mai ieftină este sau pur și simplu trecerea de la BRIT la mâncarea ieftină este prea brusca? Voi ce mâncare le oferiți pisicilor? Mulțumesc

6 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Fara cereale, brit e buna.

| DennK explică (pentru blackann):

E foarte buna, și nu o mănâncă atat de pofticioasa ca Purina one, care am văzut ca ii face foarte bine dar mânca foarte multă, parca nu se mai satura

| iulia0514 a răspuns (pentru DennK):

Eu am 3 pisici și fiecare are mâncarea ei! Le-am dus la veterinar și le-am făcut analize sa vad fiecare de ce anume are nevoie nu le cumpăr conserve din comerț pentru ca nu știu ce conțin ele mai exact le prepar eu acasă, bobițe le dau Royal canin fiecare potrivite pentru nevoile lor! Noi suntem mulțumiți de Royal canin pentru ca au o diversitate mare de produse specifice pentru fiecare în parte! Dacă pisica este sterilizați are din nou nevoie de hrana adecvată și niciodată sa nu îi dai din mâncarea ta pentru ca conține sare în exces pentru ele ele nu au nevoie de sare pentru ca pe parcurs pot dezvolta probleme renale! Sincer eu nici la cele de pe strada nu le cumpăr plicuri de la kaufland!

| iulia0514 a răspuns:

Eu le dau Royal canin, hrana pentru juniori se da pana la vârsta de 1 an după treptat introduci hrana pentru adulți! Cauzele pot fii multiple cel mai indicat este sa mergi la veterinar poate are paraziții intestinali sau o infecție ceva! Vaccinurile le are făcute?

| DennK explică (pentru iulia0514):

Da, are schema completa de vaccinări și deparazitari. Infecție nu știu de unde, fiindcă o tinem doar in casa, are totul curat, nu pricep alt motiv decât ca nu i-a priit mâncarea

| DennK explică (pentru iulia0514):

Royal canin, apropo, m-am ferit sa ii dau, pentru ca mulți prieteni mi au spus ca nu este ok