| anonim_4396 a întrebat:

Am un cactus micut si nu stiu de cate ori trebuie sa-l ud, unde trebuie sa-l tin iarna, cand infloreste. Vreau si eu cateva detalii desptre cactus. Funda si voturi!

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Buna!
Cactusul adora contactul direct cu soarele. De asemenea, este recomandat sa nu il uzi in exces pentru ca o sa ii putrezeasca radacina. Pune-i apa doar cand pamantul este uscat.
Pentru a favoriza inflorirea cactusilor, este bine sa rupi puii care se formeaza in partea de sus. Nu confunda bobocii cu puii. Sunt doua lucruri diferite.
In lunile reci, adica din noiembrie pana in februarie, cactusii se uda foarte rar sau deloc. Depoziteaza-i intr-un loc umbros, feriti de frig sau de curenti de aer. In martie poti sa ii scoti pe geam sau pe terasa pentru a fi in contact direct cu razele solare.
Urmareste cu atentie evolutia florilor de cactus pentru ca acestea nu tin mult si ai sanse sa nu il vezi infloriti.
Sper ca te-am ajutat peace sign

1 răspuns:
| Pricop_Ilinka_Stefana_1995 a răspuns:

Ar trebui sa il uzi cam o data sau de doua ori pe saptamana, caci el e din mediul uscat. Iarna ar trebui sa il tii in casa, caci la temperaturi asa de scazute, ca acum, ti-ar ingheta.Si inca ceva foarte important:sa nu il tii pe rafturi, niciodata! Caci el se orienteaza spre lumina, si s-ar putea sa iti cada din ghiveci.Si, sincer e cam pretentios.