| Tatiana2af a întrebat:

Buna, am un caine border collie " cea mai deșteaptă rasa " dar problema e ca el nu ma ascultă deloc. Cand merg cu ea la plimbare trage lesa si e foarte greu de controlat mai ales ca are 1 an, deci e grea. Mai sunt si alte probleme precum ca atunci când o chem fuge. Ma puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Despre mersul in lesa, eu i-am invatat pe ai mei cu lesa in casa si in curte fiindca pe strada sunt prea multe chestii care ii distrag atentia. Daca poti sa o plimbi 10 minute zilnic in lesa prin curte (sau orice zona unde nu sunt masini, oameni si caini). Mergi cu ea in lesa si cand incepe sa traga schimb directia si mergi incelalta parte, o sa inteleaga ca daca trage nu ajunge unde vrea ea si e onligata sa mearga in cealalta parte. Trebuie sa faci asta zilnic saptamani la rand dar pana la urma o sa priceapa.

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Chiar și "cea mai deșteaptă rasă" are nevoie de dresaj.
Nu e chiar atât de deștept încât să se dreseze singur.

| Eireann a răspuns:

E destept dar este si independent, ii cam place sa faca ce vrea el. Ai facut dresaj de obedient cu ea pana acum? Poate nu adculta fiindca nu intelege ce vrei de la ea si trage in lesa fiindca nu a fost invatata sa mearga corect langa tine. Degeaba e inteligenta daca nu dedici timp sa o inveti ce asteptari ai.

| Iisus2002 a răspuns:

Acorda i mai mult timp lui si dresajului ....pentru ca pe cat de inteligenti sunt pe atat de independenti isi doresc sa fie si daca incep sa detina ei controlul vei avea probleme mari

| Tatiana2af explică:

Probabil ca nu știi sa taci

| Tatiana2af explică:

Păcat ca există in lume persoane de genul tau. Ar fi arătat si lumea asta altfel