| kittty a întrebat:

Am un caine care are 1 an si este cam "prost".
Ma refer la faptul ca daca iese din poarta primele lucrui care le face e ca latra oameni(nu i musca), si latra masinile.
Ma tem ca intr-o zi nu va mai exista pentru ca, sar pute sa il calce o masina...
Ce credeti ca as putea sa fac? Pot schimba ce va la el?

4 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Sa nu cumva sa il bati cand latra la oameni, trebuie sa fii blanda cu el tot timpul, astfel isi va schimba si el comportamentul. Sa nu il sperii. Stii ca se zice ca, cainii seamana cu stapanii. Poate ati fost mai volent cu el sau ati tipat la el si de asta e asa. Fiti blanzi cu el, trebuie sa il obisnuiesti cu lumea, daca vine cineva pe la tine si el latra, spune-i persoanei respective sa i aduca ceva bun si se va invata.

| kittty explică:

Va multumesc ca m-ati ajutat! Acum cainele mei este in alta situatie a fost calcat de o masina nu tare e doar putin jurlit dar de atunci doarme toata ziua si nu mai e la fel de activcrying va rog sa ma ajutati cu un sfat:*
va multumesc >:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista caine prost. Sunt niste animale foarte inteligente. Exista caini needucati si mai ales stapani needucati. Cand mi-am cumparat cainele am fost obligata sa fac cursuri (teorie si practica) ca asa e legislatia aici unde traiesc. Si am dat si un test, culmea! Cata indrazneala, sa-mi ceara sa dau test...ca toata lumea-i capabila sa educe un caine... Instruieste-te, e un inceput bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti sigur ca nu musca, pti ruga prieteni sa treaca pe la tine pe strada (pe jos sau cu masina) si sa-i dea cainelui (il lasi sa iasa pe strada) ceva bun. Ideea este ca probabil latra de frica, oamenii de pe strada sunt dusmanii lui, si latra preventiv, sa le spuna: sunt un dur, nu te pune cu mine. Tu trebuie sa il inveti ca oamenii nu sunt dusmanii lui, deci daca niste oameni, straini pentru el, trec pe strada si ii dau ceva bun, oamenii devin prietenii lui.
Asta daca n-ai nimic impotriva sa invete sa manance de la straini.