| Treat10 a întrebat:

am un caine de 1 an si 6 luni, mascul, si as cam vrea sa il castrez, pentru ca am mai luat o catelusa, sa nu se mai simta singur, dar in loc sa se joace, face nebunii pe ea, si catelusa are 2 luni si e surioara lui mai mica, vreau si eu sa stiu plusurile si minusurile castrarii, ce se schimba la caine dupa ce e castrat? (in afara ca nu va mai avea urmasi)

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu se schimba nimic daca este castrat. Poate doar devine mai putin activ si va lua putin in greutate. Astea ar fi minusurile.

Plusurile sunt mai multe. In primul rand reduci sansele sa te trezesti cu o gramada de pui. Cainii se imperecheaza de doua, trei ori pe an, deci s-ar putea sa te trezesti cu o gramada de pui. In zece, cincisprezece ani, vor face pui de la 30 pana la 45 de ori. Si daca face trei pui pe perioada de imperechere, pe durata vietii lor vei avea in jur de 100 de pui. Ce vei face cu ei? Decat sa ii arunci pe strada, mai bine castrezi masculul pentru a evita o astfel de problema. Mi se pare mai uman.

In al doilea rand, daca nu il castrezi, dar nu il lasi sa se imperecheze, cresc sansele de aparitie a cancerului la organele genitale. Din cauza asta, sfatul meu ar fi sa ii castrezi pe amandoi cat mai curand, mai ales daca nu ai de gand sa ii lasi sa faca pui.

Iar in al treilea rand sunt mai calmi. Baietii devin mai putin "batausi", vor fi mai calmi, se vor juca mai frumos si nu te vor bate la cap sa iesi afara din cinci in cinci minute cand sunt in calduri. Nu trebuie sa te uiti la iei cand iesi cu ei, de frica ca vor sari pe cateaua vecinului sa se imperecheze cu ea. La femela situatia este asemanatoare. Doar ca acolo trebuie sa te uiti si sa ai grija cand este in calduri sa nu vina toti cainii dupa ea. Cand aveam cateaua in calduri si ieseam cu ea, cred ca toti maidanezii din cartier se tineau dupa mine.
Plus de asta, catelele au si menstruatie. Daca le castrezi, nu vei mai avea problema asta. Ti-am spus avantajele si dezavantajele pentru ca personal, cred ca avantajele castrarii sunt mai mari in cazul catelelor, dar cum tu ai un mascul mai mare, cel mai bine ar fi sa il castrezi pe el primul si apoi pe catea. Cel putin, eu asta as face.

6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta? Nu are si el dreptul de a da viata la urmasi, cum ai si tu?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu chiar nu are dreptul cand il vezi ca isi bate puii ca sa manance numai el... Mai bine castrat, animalele nu au sentimente ca oamenii sa aiba grija de ei toata viata.

| Florentina9210 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Gresit! Animalele au mai mult suflet decat oamenii. Ele nu isi abandoneaza puii. Imi pare rau sa iti spun, dar de pe ce planeta vii cu o asemenea gandire?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu isi abandoneaza doar ii pune pe ultimul loc. Ia sa iti tii tu cainele cu puii impreuna sa vezi cum se bat pe mancare si daca are un pui mascul il bate in perioada imperecherii...

| Florentina9210 a răspuns (pentru AtateaConditii):

N-am cu cine sa ma inteleg! Eu cand am avut catea, a stat langa puii ei pana s-ai facut mari. le-a dat sa manance din mancarea ei. De aceea stiu. Nu compara tu animalele cu oamenii la capitolul copii, faci prea mare ''discriminare''!

| AtateaConditii a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca stapanul isi permite sa ii creasca is de acord, e doar la alegerea stapanului.