| jojo9 a întrebat:

Am un catel bichon maltezlove struck are 11 luni. In jurul ochilor este roscat din cauza ca a plans si ca ii lacrimeaza ochii. Cu ce cerdeti ca se poate duce? am incercat cu ceai de musetel si servetele umede dar nu se duce de tot? credeti ca este vreo lotiune speciala? cam cat ar costa? funda celui mai bun rasp cat mai >repede:*:d< Apropo sunt din botosanihappy

7 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Am si eu un catel la fel!
Atunci cand lacrimeaza toti cainii din aceasta rasa patesc la fel!
Trebuie sa ii tai parul din jurul ochilor cam cat de scurt poti iar mai apoi, la pet shop, gasesti servetele umede speciale pentru bichoni pentru ochi!
O seara buna!

| zdrangoi a răspuns:

Cel mai sigur du-l la veterinar.
nu-i mai da cu musetel nu e indicat pentru ochi.
poate avea conunctivita sau poate o simpla raceala.
cine stie?
asa ca : urgent la veterinar!

| MâţulMov a răspuns:

Cel mai bine du-l la veterinar
Daca are 11 luni cum zici tu e vulnerabil si poate sa raceasca repedebig grin
Si apropo, nu-i mai da cu fervetele umede ca nu prea sunt bune pentru ochi, mai ales la veterinar
si...crema speciala...nu cred ca exista.
Apropo, ar putea fi doar un pigment de culoare prin zona ochilor dar totusi, ca sa fi sigura du-l la veterinar.

| pink13 a răspuns:

Buna si eu am un bichon maltez, dar are cinci lunilove struckil ador dar nu asta conteazalaughingpai da si el face asa, tot din cauza ca mai plange cand ramane singur.la veterinar mi-a spus sa-i tai acel par din jurul ochilor asa maroniusmugsucces

| XoxoMariii a răspuns:

Buna! nu ii face nimic, cand ii faci o baita spala-l acolo :) usor si ai grija la ochi, este specific rasei uite : http://www.google.ro/......tp?/imgres

| jojo9 explică:

Data trecuta cand l-am dus la veterinar sa-i dea o pastila era tot roscat la ochi dar doamna de acolo nu mi-a spus nimic.Lui nu-i lacrimeaza ochii doar plange uneori cand plec la scoala sau il las singur.

| nr1sweetie a răspuns:

Eu am vazut la tv ca era parca un fel de diluant pentru problema asta(dar nu te apuca tu acum sa ii dai cu diluant la ochi laughing ). si eu iubesc bichonii, dar am un caniche alb, tocmai din aceasta problema. nu imi plac cum arata la ochi. totusi cu au zis ceilalti, taie-i parul acolo mai des. si eu il tai catelului meu, dar nu pentru ca e maro, ci pentru ca e cret si ii vine in ochi laughing