| ReLoAdInG a întrebat:

De vreo ora si ceva ma dor ochii raw de tot si imi lacrimeaza in continuu, mai rau ma doare in jurul ochilor chiar si nasul. va rog un raspuns repede dau fundita. ce pot sa fac sau ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wurgut a răspuns:

Mda. in primul rand ecranul nu emana nicio substanta. Daca stai prea mult in fata monitorului nu o sa iti afecteze nici nasul nici nu o sa iti cauzeze mancarimi de buze. Bun, acum ca am clarificat asta sa trecem la problema ta. Cred (desi nu sunt specialist) ca esti obosita. Daca refuzi sa dormi, iti recomand sa deschizi luminile din jurul tau si sa nu lasi ecranul sa fie singurul obiect luminos din camera. De asemenea, sa iei pauze (1-2 minute) in care sa te uiti pe geam, poate chiar sa il deschizi o data la... 30 minute. Asa nu o sa te mai doara capul si nici ochii. P.S Nu folosi "raw" pentru ca nu are sens. :*

7 răspunsuri:
| calinut1 a răspuns:

Probabil iai obosit prea tare sau solicitat prea tare. recomand sa mergi la un control oftamologic. iar remediu zic sa nu i mai soliciti atat ochii

| ZvT a răspuns:

Dacă te dor răw, atunci e grav. Ia un paracetamol.

| Mikyyela a răspuns:

Nu ai nimic grav stai linistit/a.Ai asa ceva din cauza ca stai cu ochi in calculator si incepe sa ti se afecteze si nasul si apoi o sa ai mancarimi la buze.Asta am patit si eu, trebuie sa-ti pui ochelari, sau sa iti iei plasa speciala pentru monitor [adica sa nu mai emane substante!]

| ReLoAdInG explică (pentru wurgut):

Ms de sfaturi, m-am uitat pe geam 15 min si nu ma mai doare asa rau.si cuvantul raw il folosesc in cazul in care cuvantul,, rau" si se pare prea banal pentru ce simt eu!

| wurgut a răspuns (pentru ReLoAdInG):

Ok, ma bucur ca te-am putut ajuta :*

| wurgut a răspuns (pentru Mikyyela):

Mda. in primul rand ecranul nu emana nicio substanta. Daca stai prea mult in fata monitorului nu o sa iti afecteze nici nasul nici nu o sa iti cauzeze mancarimi de buze. Bun, acum ca am clarificat asta sa trecem la problema ta. Cred (desi nu sunt specialist) ca esti obosita. Daca refuzi sa dormi, iti recomand sa deschizi luminile din jurul tau si sa nu lasi ecranul sa fie singurul obiect luminos din camera. De asemenea, sa iei pauze (1-2 minute) in care sa te uiti pe geam, poate chiar sa il deschizi o data la... 30 minute. Asa nu o sa te mai doara capul si nici ochii. P.S Nu folosi "raw" pentru ca nu are sens. :*

| ReLoAdInG explică:

Si eu acum ce fac sa imi treaca?