| AzZy a întrebat:

Am un catel care sta legat langa casuta lui, dar are mult spatiu de miscare. Problema e ca e foarte agitat, mai ales cand trece pe langa el un om. Sare, latra, alearga, aproape ca ma zgarie. Latra si noaptea si ziua fara nici un motiv si cand vine cineva strain parca e turbat. Eu il ceert aproape de fiecare data cand face asa, dar nu are efect. Ii mai dau drumul din cand in cand. Am si o pisicuta mic, are cam 2 luni si cand se duce la el o musca o tranteste, poate e doar joaca pentru el, dar nu cred ca pisicii ii place sa fie rostogolita prin tot praful si muscata de blanita sau de urechi.
Ce as putea face sa calmez catelul? Preferabil ceva nedureros.

Răspuns Câştigător
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Pai cainii tinuti in captivitate de obicei o iau razna
ar trebui sa ii construiesti poate un fel de tarc pentru ca cainii nu suporta lantu'
pe langa asta ar trebui sa stai mult cu el sa te joci cu el nu sa il dojenesti
si cainii nu se inteleg cu pisicile (numai uneori)
deci nu iti mai lasa pisica pe acolo sau nu ii da mai multe atentie pisicii decat cainelui
incearca sa il inveti sa asculte de anumite trucuri iar daca face ceea ce ii ceri felicital mangaiel si dai ceva (un biscuite de caini, un os orice altceva in afara de boabe sau mancarea pe care o consuma de obicei)cat despre straini caini au acest instinct de a ataca strainii asa ca invatal sa sada la comanda si sa se potoleasca si cat esti pe acolo nu va mai avea treaba cu nimeni big grin
big grin sper sa iti fie de folos

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Nu-l mai tine legat.mai ales daca stai la curte.cainele legat se inraieste.eu cresc caini de aproape 40 de ani, dar niciodata nu am pus vre-unu in lant.