| AnemonaP a întrebat:

Am o catelusa labrador de 2 ani,in curte am un catel si o pisica. Cu pisica de la inceput nu a avut niciun fel de probleme,dar acum vad ca atunci cand vede o pisica sare in lesa sa fuga spre ea. Si cand am mai adus prin curte alte pisici, le tineam in brate,aceasta sarea la mine sa ajunga la pisica, imi era frica sa o las jos sa nu o muste. Acum pisicuta mea are 2 pisoiasi,sunt in casa momentan,dar cand o sa ii las afara oare cum va reactiona cateaua? Imi este frica. Cum as putea sa o invat si cu alte pisici? Sa ii aduc o pisica straina in curte? Dar daca ar musca-o? Pana acum doar pe caine l-a mai,,zgariat" daca pot spune asta,cand era ea in calduri iar el ii dadea tarcoale, in rest pisicii nu i-a facut nimic niciodata si nici altui om.

Răspuns Câştigător
| Mardare_Sabina_1997 a răspuns:

Salut! cățelușa ta manifestă un comportament dominant, dar nu este numai vina ei. Faptul că ție îți este frică în momentele in care ea se intalneste cu pisicile ii inspira faptul ca ea are un stapan nesigur care nu o poate ajuta sa isi corecteze comportamentul. Labradorii sunt cei mai apreciati caini pe plan mondial. Încearcă sa faci exercitii de corectare cu ea alaturi de o pisica cu ajutorul lesei prin o miscare brusca de tragere a acesteia in sus in momentul in care vezi ca reactioneaza neplacut. incearca sa fii cat mai calma si sa ii inspiri si ei aceasta stare. sper sa iti fie de folos!