| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste metode prin care sa poti dezvata un caine sa nu mai sara cu labele pe stapan.

Citeam pe internet ca astfel cainii isi arata "dragostea" fata de stapan. Bine,dar fata de haine nu si-o arata? Astazi a plouat, iar cu labele ude si pline de noroi, a sarit pe mine.

Tot pe internet citeam "sfaturi de la dresor" : ca in momentul in care catelul sare, tu indoi piciorul iar cainele se loveste de genunchi. Cica asta dezvata cainele sa mai sara cu labele pe stapan. Dar daca "catelul" iti vine pana la piept cand se ridica in doua labe? Ce genunchi sa indoim in aceasta situatie?

Orice sfat e bine venit.

4 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Stie "Sezi!" si "Stai!"? Daca nu asta trebuie sa invete intai.

Pentru a-l dezvata sa sara pe tine si sa stea cuminte:
Trebuie sa fiti doi. Unul il tine in lesa Sezi + Stai. Te apropii de el incet si cand il vezi ca vrea sa sara pe tine te dai repede un pas sau doi in spate ca sa nu te atinga (nu cu piciorul nu stiu cum).

Cand cainele sta cuminte, te apropii de el si incepi sa interactionezi cu el incet si cu rabdare (ii vorbesti). Daca se misca spre tine te retragi. Daca sta cuminte ii dai intaritorul (o bucatica mancare, boabe, ce mananca el).

Poti sa-l antrenezi inainte de masa. Altfel bucatica de mancare nu este un intaritor (ceea ce se numeste in limbajul obisnuit recompensa).

Bafta!

| Ripley a răspuns:

Nu-l cureti pe labe dupa ce l-ai plimbat si afara a plouat?

| anonim_4396 explică (pentru Ripley):

Nu sunt eu stapanul. Sunt doar un stapan provizoriu pentru ca o perioada ma ocup de casa si de caine. Dar cainele ma dispera. Are cusca chiar langa poarta, este legat cu lant care duce chiar pana pe alee si nu pot trece de el. Mereu topaie precum iepurele. Eventual sa imi fac carare prin gradina de pe margine. Sa ii fac lantul mai scurt, dar trebuie sa ii mai duc si mancare si apa. Tot astazi vorbeam cu cineva pe aceasta tema si mi-a zis ca cel mai probabil potaia ma ia de prost. Cum nu ma cunoaste si de aceea.

| Ripley a răspuns (pentru anonim_4396):

Topaie pentru ca are nevoie si el de contact cu omul.
tu daca ai trai tot intr-un lant nu te-ai bucura cand ai vedea ca mai trece cineva pe langa tine?
bietul suflet se bucura de prezenta ta. de prezenta cuiva. dupa ce toata viata si-o petrece in lant.