| lorydogs a întrebat:

Buna!
Am un Golden Retriever de sase luni si stau la curte. Acesta imi mananca gainile mereu. Imi puteti spune daca exista vreo sansa de a-l invata sa stea cuminte?

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Exista sanse, dar asta inseamna rabdare si timp. La sase luni cainele este inca pui, asa ca il poti educa cu usurinta. Din pacate, singura solutie de al educa este batul. Cand il vezi ca se apropie de gaini trebuie sa il lovesti cu batul si sa ii dai o comanda de felul: "nu-i voie!". Dar sa fii ferm si serios ca altfel nici nu te baga in seama... Si dupa ce pleaca de acolo si asculta comanda pe care i-ai dat-o trebuie sa il recompensezi cu ceva bun. Dar are nevoie cam de o luna pentru a invata asta, sau chiar mai mult, depinde de temperamentrul lui...
Sper ca te-am ajutat!
Mult Succes!

| lorydogs explică (pentru SteelShadow):

Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu ai cum sa-l inveti sa nu le manance fiindca are instinct de vanatoare. Cand l-ai luat nu stiai ca este un caine cu instinct de vanatoare?