| Denisa445 a întrebat:

Am un iepure olandez pe care l-am luat dintr-un magazin Animax. Acolo mi s-a spus sa nu ii dai morcovi sau orice altceva in afara de mâncare speciala pentru iepuri deoarece nu le face bine. Este adevărat?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este adevărat parțial, în sensul să nu îi dai pâine înmuiată în lapte pe motiv că asta mănânci și tu și îți face bine.
Mâncare specială pentru iepuri esrte bună.
Dar iepurii sunt animale rozătoare, ele de aceea au dinții ca să roadă plantele pe care le mănâncă când sunt în natură pe câmp.
Dacă nu îi dai ceva să roadă, el se simte prost. Dacă îl lași prin cameră roade tot ce se poate roade.
De aceea poți să îi dai morcovi.