| anonim_4396 a întrebat:

Buna am un labrador si vreau sa il invat comanda aport.Pana acum el stie sezi, culcat si mort. Am o problema ca atunci cand ii arunc minge si ii zis aport el merge dupa ea o ia in gura si dupa aceea vine la mine dar nu o arunca jos pentru a mi-o da inapoi pentru a eu mai arunca odata. O tine in continuu in gura si nu ma lasa sa ma ating de ea.

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Felicitari!
Bravo tie ca ti-ai dresat cainele si ca stie toate acele comenzi.
Spinter007 la acel raspuns ai gresit foarte mult.De ce sa-si duca cainele la un dresor in loc sa-l dreseze el sa arunce bani degeaba ca n-are ce face si cand colo poate sa-si dreseze cainele.Cum ne-a si spus ca acel caine stie comenzile sezi, culcat si mort. Daca a reusit sa-l invete acele comenzi pentru ce sa-l mai duca la un dresor sa arunce cu banii in sus si in jos.
Acum, trecand la intrebarea ta asa am fost si eu cu cainele meu(dar el a fost mult mai istet decat mine).Eu nu am avut rabdare cu el si totusi ma enervam foarte tare pe el pentru ca nu facea cum vroiam eu sa faca dar ce sa faca daca atunci era prima zi de comenzi laughing.M-am dat batuta si nu l-am mai invatat nimic pentru ca n-am avut rabdare.Si iti mai spun din nou "Felicitari"pentru ca tu ai avut rabdare si l-ai invatat acele comenzi.Cainele meu tot ce a invatat de la mine a fost sa dea "labuta"si ma bucura faptul ca ma asculta in privinta acestui exercitiu.Ca un orice alt stapan de caine,care incearca sa-l invete ca sa fie cat mai mult inteligent.
Si eu am avut aceeasi problema ca a ta.Ii aruncam un bat(de lemn) iar el se ducea dupa ea,o lua in gura, si se intorcea, inapoi la mine dar nu-mi dadea batul.
Metoda mea ar fi care sper sa-ti reusasca(eu n-am incercat-o)este de al recompensa, cand va face ceva corect ii dai acea recompensa(un biscuite ca de exemplu).Il inveti exercitiul "vino"ii arunci ceva si cand sta acolo ii spui"vino"si biscuitele sa-la i in mana si cand face aceea miscare ii dai recompensa si il mangai si ii spui"bravo". Apoi ii vei arunca mingea si cand o va lua sa-i spui vino sa ti-o dea si tu sa-i dai recompensa.Si sa-l inveti si comanda "du-te"ca sa alerge spre acea minge ca s-o ia in gura.
Pa, pa! Si succes in dresarea cainelui tau.

3 răspunsuri:
| HelpMeNow a răspuns:

Nu oricine isi poate invata propriul caine sa primeasca comenzi, cel mai bine este sa il duci la un dresor, sunt sigur ca in fiecare oras se gaseste cate un dresor care il invata tot ce vrei big grin ca asa daca te pui tu, vei avea nevoie de MULT MULT timp si nu cred ca vei reusi big grin

| AmandytaErhan a răspuns:

Mort? comanda mea preferata! happy

| gavrisraul a răspuns:

In sfarsit am reusit sal invat msss