| Cristianboy999 a întrebat:

Salut,am o problema de mult timp si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat sau ceva.
Am un Labrador Retriever care are vreo 4-5 luni,pe nume Seila!
Problema este ca,deși eu o învăț comenzile de baza (sezi,culcat,asteapta) ea este mereu agitată si sare mereu pe poalele mele,nu reusesc s-o fac sa stea potolita nicio secunda,iar cand vreau sa o scot in parc,ea nu respecta niciodata comenzile pe care le respecta doar acasa sau DOAR CU RECOMPENSĂ!
Nu prea vine la mine când o chem decat daca ii dau o bucata de salam,altfel nu vine!
Aaa...da, sa nu uitam ca aproape mereu încearcă sa ma muște
Așadar va cer sfatul!
Ce pot sa fac?
Cu drag Cristian

Răspuns Câştigător
| wpAbby a răspuns:

Nu o sa poti niciodata sa iti obligi cainele sa iasa in parc, sau sa retina comenzile (si in plus este mic).Eu am un bichon maltese (3 luni jumatate), si eu am incercat sa il mai invat comenzile, dar fara rezultat.Am luat-o cu incetul.I am aratat o recompensa, am pus-o pe masa si ma duceam in alta camera si il strigam.De fiecare data cand venea primea recompensa.Acum nu mai primeste, pentru ca a invatat aceasta comanda (care este de baza). Incearca si tu asa, poate o sa iti mearga.

2 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Parerea mea e sa o duci la un dresor autorizat chiar daca o sa dai un ban in plus el va sti cum sa o dreseze, unii caini sunt mai incapatanati.

| Laura927 a răspuns:

Si eu am doi catei si la 5 ani cati ani au, nu am reusit sa ii invat sa iasa sa isi faca nevoile afara, una dintre ele cand vede patul liber isi face nevoile in pat.m-am plictisit sa o " dresesz " deja de 5 ani fara rezultat.
In fine parerea mea este ca trebuie sa o duci la dresor dai un ban macar ai un caine educat.
Intr-adevar sunt caini foarte docili si foarte usor de dresat.
eu am avut un catel asa docil si bun si ascultator cand eram plecata se suia la mine imi pat si imi punea papucii de casa pe perna.dar cand era mic facea atatea pozne vai ce terorit era.