| CorinaaMee a întrebat:

am un perus - o femela - de aproximativ 5 ani. Acum cateva zile am observat ca sta suparata si doarme foarte mult. De mancat mananca, sta singura pe picioare, dar nu mai ciripeste decat foarte rar. Imi poate spune cineva ce s-a intamplat? Sunt ingrijorata, deoarece m-am atasat foarte mult de ea. Funda.

Răspuns Câştigător
| mikaguapa a răspuns:

Si eu am avut un perus si a murit. Exact la fel dormea si era suparat. Din pacate,mediu in care traieste este de vina. Sunt foarte senzibili. Eu am plans foarte mult cand l-am gasit in colivie mort, mai ales ca ma atasasem foarte mult. Du-te la veterinar, posibil sa-ti dea ceva sa-i pui in apa, si sper sa se faca bine. Principala cauza este clima, mediul nu este favorabil pentru ei. Numai binekiss.

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Daca sta intr-un picior si cu capu intre pene inseamna ca e bolnavioara. Nu trebuie lasati la firg. Poate e si din cauza varstei 5 ani a cam imbatranit. Nu stiu cat traieste un perus am auzit ca 10-15 ani chiar 20 alti spuneau ca 5 nici eu nu stiu ce sa mai cred.

| David2001 a răspuns:

Buna! I-ai pus o oglinjoara? Poate se simte singura... eu te indemn sa ii iei un partener (de preferat baiat) ca mai stii? poate are nevoie de un prieten. Funda?

| alexandra13131718 a răspuns:

Are nevioe de companie eventual un perus mascul

| Alecsander98 a răspuns:

De obicei femelele nu ciripesc foarte mult, masculii sunt cei care canta. Ai putea sa-i cumperi un mascul daca ai spatiul in care sa-i ti. Nu-i neaparat sa le pui cuib daca nu vrei sa-ti faca oua.

| CorinaaMee explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, ea oricum are deja un partener. M-am dus cu ea la veterinar si ii dau antibiotice, incepe deja sa se simta mai bine happy.