| cipailina a întrebat:

De cateva minute am observat ca femela perus si-a spart un ou (aflat la ziua 31 a incubatiei, fisurat deoarece masculul la ciocanit) si l-a aruncat afara. De ce? E normal?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Daca a murit puiul, sau daca nu era nici un pui in respectivul ou, atunci este normal. Stii ca ouale sunt usor perisabile, si un mediu in care se pot dezvolta microbi periculosi. Iar pasarile, la fel ca si alte animale, isi fac curatenie in cuib pentru a indeparta pericolul de imbolnavire.

1 răspuns:
| Chiriac_Ovidiu_1993 a răspuns:

Si daca puiul din oul fisurat era inca viu?