| YumiSukinanda a întrebat:

Buna am un pikinez negru cu galben si niciodata nu vrea sa se joace cu mine...adica mama daca ii zice Bobita! el merge la ea se pune langa ea se joaca cu ea e atat de iubitor de toti membri familiei ina afara de mine..are 3 ani si nu stiu ce sa mai fac.aaa si la iarna el ingheata chiar daca are cusca si mama zice: lasa ca are cusca daca-l aducem in casa face pe el si miroase a catel. MIE mila de el iarna as vrea sa-l aduc in casa. iarna ma pllictissc fara catelul meu in casa si as vrea un animalut i-am zis la mama dar nu! avem caine ajunge! ma gandeam la hamster sau pestisor ceva dar nu vrea in niciun caz! crying aa pun o groaza de intrebari stiu si catelul meu vreau sa-l dresez..cateva site-uri ceva.MERSI! FUNDA +VOT! IURGENT

1 răspuns:
| NicollNikkyKv a răspuns:

Buna, nu cred ca problema e ca nu vrea el sa se joace cu tine, poate vrea mai multă atenție săi oferi sau poate ca nu îl prea bagi in seama. Poate ca mama ta ii oferă mai multă atenție si Il alinta de își petrece timpul cu ea.Sau ar mai fi o varianta poate ca l-ai lovit odată din greșeală sau așa si ii este frica. Sfatul meu este sal ademenesti cum sa zic, la joaca.Si încearcă când mama ta nu e acasă sa te joci cu el.Si eu am avut un pekines era fetița..am iubito si încă o mai iubesc foarte mult.Eu oriunde mergeam o luam cu mine.Bine numai la școala nu :p. Scoatel la plimbare dar numai tu cu el si sa fii singur fără mama ta sau alte persoane.
Apropo cu tinutul in casa ar cam trebui deoarece ei sun mai prietentiosi, mai frigurosi..nu e destul ca are o cusca calduroasa..ar trebui ținut in casa încearcă sa o convinge pe mama ta altfel se va imbolnavi.Incearca sal inveti sa facă afara dacă cumva nu reușiți pentru ca trebuia învățat de mic atunci cumpărat un covoras pentru câini, acela absoarbe si nici nu se simte.Il găsește in magazinele de animale sau in pets shopuri. Dacă vrei un animalul le care sa Il ți in casa Iași un hamster sunt foarte adorabili si draguta dar ai mult delucru cu ei, sau un papagal.O poți convinge pe mama ta sa ți cumpere un bishon sau un puiut de pekines si sa Il inveti sa își facă de mic nevoile afara. daca cumva vrea s facă sau face in casa Il scoti afara imediat si Il certi puțin.
Sper ca te-am ajutat si încearcă sa omconvingi pe mama ta sa Il lase in casa.succes si o zi frumoasa in continuare.