| JoJo a întrebat:

Am un porcusor de guineea si de ceva timp ii curge un ochisor si are o pata alba pe ochi, am cautat multe informatii pe diferite site-uri si pare a fi o raceala, imi este teama sa nu fie ceva mai grav...as vrea sa-l duc la veterinar dar multi utilizatori de pe site-urile despre porcusori ma speriestraight face spun ca dupa ce au fost la anumiti veterinari "nepriceputi" le-au murit porcusorii deoarece le-au administrat antibiotice toxice pentru ei. I-a mai curs ochiul acum ceva timp si l-am dat cu ceai de musetel si i-a trecut, dar acum mi-e teama sa nu fie ceva mai grav decat o raceala. Daca este un medic veterinar pe site sau cineva care a mai intampinat aceste probleme astept raspuns. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu stiu ca rostopasca (seva) este buna pentru ochi. Dar ustura ca saracia. Se mai poate incerca si patlagina, este o planta modesta si prea ignorata, dar ceaiul sau cataplasmele de patlagina pot sa curete ranile purulente, este foarte bun bactericid. Orice ar fi, daca mai dureaza mult problema asta ma tem sa nu orbeasca, deci daca nu vezi o ameliorare in privinta asta sa mergi cu el la medic.
Si orice tratament i-ai face, fereste-l de curent si de umezeala.

| cslx a răspuns:

Si prietena mea a patit la fel cu porcusorul ei de guineea si l-a dus la veterinar si i`a dat o sticluta cu picaturi si trebuia sa ii puna tot la 2 sau 3 ore cate 2 picaturi. se trezea si noaptea sa ii puna. si acum s`a facut bine, e ca nouhappy eu zic sa mergi cu el la veterinar! baftahappy

| florinSalam a răspuns:

Are glaucom!