| miha3tase a întrebat:

am un pui de pinscher pitic de10sapt si imi face peste tot in casa. am increcat multe metode si uneori e cuminte, dar nu mereu...nu e vaccinat cu tot ce trebuie si nu il pot scoate afara, plus ca nu rezista la frig. oare daca il scot prin februarie afara o sa invete, sau va fi prea mare? mai poate fi dresat sau imi va face toata viata prin casa? e istet si invata foarte repede multe lucruri, dar asta nu am rezolvat-o si o am de 20zile...
mai am o problema: vrea in brate mult, si joaca toata ziua. e periculos sa se invete asa. sau e doar un moft de pui?

6 răspunsuri:
| LiviuuuXD a răspuns:

Isi face nevoile prin casa?

| ღKimKimmyღ a răspuns:

Mai intai vaccineazal, dupa care il pori scoate [putintel, cand e vreme mai ok] afara. Faza cu "nevoile prin toata casa", ei bine... o sa isi gaseasca curand un loci si o sa se usureze doar acolo laughing.
Cat despre faptul ca vrea sa se joace, e pui, evident! Joca-te cu el!

| XxDream a răspuns:

Buna! Am avut aceeasi problema si sunt obisnuita laughing. Deci. nu incerca cu nisipul pentru ca o sa-l imprastie prin casa. Invata-l undeva intr-un colt al unei camere sa-si faca nevoie pe o paturica absorbanta. Se gaseste peste tot... Eu zic sa nu astepti pana in Februarie pe undeva pe 20 ianuarie happy. O sa fie super Ok asa.Bun am lamurit cu prima problema.
NU este in regula sa vrea in brate. Poate ti-ai dat seama ca cere atentie.
Parintilor tai spune-le sa nu-o mai bage-n seama putina vreme. Daca inceteaza cu asta pe moment da-i o recompensa.
Da, dupa cum ti-ai dat seama este foarte periculos sa-l inveti asa. Daca o inveti asa poate nu va mai fi rea.
Nu, nu e un moft de pui, asta va continua daca nu opresti procesul.
Sa nu faci prostia sa-i tai coada laughing.
Sa-i dai un pupic mare de la Enna.

| miha3tase explică (pentru XxDream):

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Cu treburile alea murdare nu am rezolvat inca. Uneori face unde trebuie, dar in rest...
Chiar acum am pus-o la ea in patut, deci am dat-o jos din brate. noaptea la fel vrea in brate, si mereu duc munca de lamurire cu ea... adevarul ca are si fata de miloaga!
Mi-e mila de ea cand trebuie sa plec de acasa si sta cateva ore singura,
dar e foarte cuminte, nu strica nimic. Ii dau un pupic!
La multi ani si sanatate tie si la prietenul tau patruped!

| XxDream a răspuns (pentru miha3tase):

Multumesc mult! I-ai cumparat acea paturica? Daca nu poate sa stea undeva cu patura i-ai cusca din aia pentru voiaj si invat-o acolo.Din cand in cand poti s-o mai rasfeti.Noaptea invat-o sa doarma singura intr-o camera separata.Cand va creste ea va face in pat.se va urca cu tine si va face in pat.Intrebare: Cand pleci zgarie usa sau plange? Se milogeste?

| kresusbrack2000 a răspuns:

Eu zic cu treaba cu nevoile in casa sa pui o cutie cu nisip si de fiecare data din 30 in 30min pune-i cate un os sau mnacare de caini si o sa se invete asa mi s-a intamplat si mie! Invatal prima data asa si duapaia incearca sa o scorti afara cu niste mancare! Eu zis ca da poate fi dresat de ce nu! nu e un moft mai mult! Sper ca te-am ajutat! FundA?