| nicusor_4160 a întrebat:

Am un pui de rottweiler si are o dunga alba de la gat pana la piept. Asta inseamna ca nu este rasa pura.Si daca nu ar fi de rasa ar fi vreo problema cu crestere *nu se face le fel de mare ca cel de rasa si este mai slab?*

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Dunga aceea alba s-ar putea sa o mosteneasca de la unul din parinti,daca nu de la bunici,strabunici sau rude indepartate. De obicei un rott pur si in standard nu are voie sa aiba nici un pic de alb,doar negru cu pete de foc, asta este culoarea specifica rott-ului. Nu-ti pot spune sigur daca e de rasa sau nu fiindca nu stiu chiar asa multe despre rott, dar am vazut si pui cu o dunga foarte mica in piept, dar nu am intrebat daca sunt puri sau nu.
Daca puiul arata exact ca un pui de rott atunci va creste la fel, doar ca are defectul acela. Oricum ar creste eu te sfatuiesc sa-l iubesti la fel de mult. Si un caine care nu e de rasa poate oferii la fel de mult cat ofera unul de rasa.
Sa-ti traiasca!

4 răspunsuri:
| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Buna.
Nu-ti face griji. Probabil ca nu va fi la fel ca rasa pura, dar nu vor fi diferente mari. In plus, o dungulita alba e chiar draguta. Il face special. happy

| viotedy a răspuns:

Nu e pur, dar asta e.nici cei puri nu cresc toti la fel. poate un pic mai scund.

| KaTaLiNaDeEa a răspuns:

Nu e o problema mare, nu va creste exact la cel de rasa pura, va fi putin mai mic dar nu foarte diferit. Diferentele nu sunt foarte mari.winking funda? happy